Жителите на Северна Корея вече нямат право да ядат хотдог, след като лидерът Ким Чен-ун официално забрани популярната улична храна. Според новите разпоредби, всеки, който консумира или продава кренвирши в хлебче, може да бъде обвинен в държавна измяна. Уличните търговци, които досега припечелваха от такива изделия, са получили предупреждение да спрат предлагането им или рискуват да бъдат изпратени в трудови лагери.
Кренвиршите за хотдог досега бяха основна съставка и в обичана пикантна южнокорейска супа, наречена будае-джигае (или „армейска яхния“) – известна комбинация от наситен бульон, корейска люта паста, зърна боб, кимчи и различни месни продукти, включително кренвирши или дори шпеков салам. Тази южнокорейска рецепта проникна в Северна Корея през 2017 г., но вече е официално спряна от продажба. Според „Radio Free Asia“ (RFA) властите са забранили и друг корейски деликатес – задушените оризови хлебчета ттокпоки, като особено строги проверки се извършват на пазарите. „Откакто полицията и ръководството на пазарите издадоха заповедта, продажбите на будае-джигае спряха. Всеки, който наруши забраната, рискува да му бъде отнет лицензът или да получи още по-тежки санкции“, разказва уличен търговец от провинция Рянгган, цитиран от британския вестник The Sun.
Нови ограничения за семейния живот
Забраната за хотдогите обаче не е единствената новост в потискащия регламент на Пхенян. Ким Чен-ун обяви, че двойки, които планират да се разведат, може да бъдат изпратени в трудов лагер, защото според него разтрогването на брака е „антисоциалистическо деяние“. Съобщава се, че диктаторът настоява за ефективна присъда до шест месеца затвор за всеки, който се осмели да иска развод.
Забрана на Коледа
Нещо повече – през декември севернокорейският режим напомни, че хората, които решат да отбележат Коледа, могат да бъдат осъдени на смърт. Тимъти Чо, представител на благотворителната организация „Open Doors UK & Ireland“, която подпомага преследвани християни по цял свят, обяснява, че в Северна Корея вярващите се смятат за „политически затворници“. „Ако християни решат тайно да пеят химни или да четат библейски текстове по празниците, те поемат огромен риск – от изпращане в лагер с тежък режим до незабавна екзекуция“, предупреждава Чо.
Според него тормозът на религиозни основания в страната е постоянна практика, а самият факт, че съществуват неофициални християнски общности, се наказва строго. „Open Doors“ публикува ежегоден списък на държавите с най-тежки преследвания срещу християните, като Северна Корея традиционно заема челни позиции.
Така, наред с невъзможността да се продава или консумира хотдог, местното население трябва да се справя и с непрестанно нарастващ брой забрани и рискове – от жестоки наказания при опит за развод до смъртни заплахи за коледните тържества. От гледна точка на човешките права, последните мерки на Пхенян са поредният пример за драконовския контрол, упражняван от режима върху всеки аспект от живота на севернокорейските граждани.