Ваня Григорова: Трябва да има промени в данъчно-осигурителната система, но не както го планират управляващите


Най-големият удар, който щяха да понесат българските пенсионери с новия бюджет, беше идеята да се промени т.нар. „швейцарско правило“. Това каза общинският съветник от „БСП за България“ Ваня Григорова в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“.

Тя обясни, че швейцарското правило е записано в Член 100 на Кодекса за социалното осигуряване. То отразява 50% от инфлацията и 50% от нарастването на осигурителния доход.

„Това, което се опитаха да направят управляващите, е да отразят само 20% от нарастването на осигурителния доход и 80% от инфлацията. Тази година инфлацията ще бъде ниска, поради което вместо 8-9% нарастване на пенсиите от 1 юли, щеше да има само 5%. Благодарение на надигналото се възмущение правителството преосмисли тези си намерения“, обясни Григорова.

В бюджета са замразени социалните плащания. Виждат се и намерения за увеличаване на осигурителните вноски, отбеляза общинският съветник в СОС от „БСП за България“.

„Няма никакво съмнение, че трябва да има промени в данъчно-осигурителната система, но не по начина, по който го планират управляващите. Това, което се планира сега, е от 2027 г. да има увеличение на осигуровките за пенсиите с 1%, а следващата година – с още 2%“, поясни тя.

В същото време 5% от осигуровките всеки месец отиват в частните пенсионни фондове, посочи Григорова.

„И вместо управляващите най-сетне да съберат политическа воля да се преборят с този тумор на осигурителната система и да спрат изтичането на 3 милиарда лева, които не отиват при пенсионерите и трябва да дойдат от данъкоплатците, те планират увеличение на осигурителната тежест за всички нас. Това е крайно неприемливо, според мен“, категорична бе тя.

Много важно по думите ѝ е да се видят и заложените стандарти за държавно делегираните дейности.

„От държавата се очаква да подпомага много по-сериозно градския транспорт във всички градове. Начинът, по който се изплащат средствата, е толкова порочен, че в края на годината се изсипват едни милиони в дружествата, а те не могат да оперират с тях“, каза още Григорова.