Ректорът на Университета по хранителни технологии-Пловдив проф. Галин Иванов “назначи” дигитален сътрудник – Алма. Това е женски социален робот с изкуствен интелект, част от цяло семейство от интелигентни устройства, съобщиха от висшето училище, предава БТА.
Пред ректорското ръководство Алма демонстрира своите социални умения – разпознава лица, презентира и комуникира, информира и консултира, посреща студенти и гости, поднася кафе и сладкиши, участва в дегустации на храна, вино и пиво. Тя вече пее химна на България и международния студентския химн „Гаудеамус игитур“. Чрез вградения проектор може да прожектира и коментира презентации и видео материали, което я превръща в своеобразен асистент на преподавателите в извеждането на лекции и упражнения. Освен това може да прави запис и интерпретация на текст и да асистира при провеждане на заседания на академични и факултетни съвети.
„Очаквам от Алма да съкрати натоварването на колегите, като се заеме с ежедневната рутинна работа и им предостави повече време за творчество, наука и проектна дейност“, коментира проф. Валентина Николова-Алексиева, декан на Стопанския факултет, където се е зародила и идеята за робота.
<iframe src=“https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3Dpfbid082eT3J91u6WDt15t7gyWBw1Ck9AKQAT4224n3hPMCroyxp1KyfdNPgG87WyJzWDyl%26id%3D100063630068411&show_text=true&width=500″ width=“500″ height=“630″ style=“border:none;overflow:hidden“ scrolling=“no“ frameborder=“0″ allowfullscreen=“true“ allow=“autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share“></iframe>
Алма разпознава лица, хора и събития. Когато сензорите ѝ засекат студент, тя може да го поздрави, да му напомни за седмичната му програма, да го ориентира към определени лаборатории и зали, да го информира за предстоящи събития, дори и за менюто в студентския ресторант. Освен изкуствен интелект, Алма проявява и “естествения” си интелект. Тя умее да изпълнява специфични действия и като една истинска дама не може да скрие емоциите си – плаче, пее и танцува.
Следвайки своята стратегия за дигитална трансформация, УХТ изгради и дигитална лаборатория, съобразена напълно с изискванията на Образование 5.0. Тя е обзаведена с работни станции и дигитални стени, както и с компютри от висок клас за обучение чрез холограми. В нея студентите се обучават, чрез геймификация и холограмни изображения на технологичните процеси в хранителната и туристическата индустрия, на критично мислене, работа в екип, управленски и предприемачески умения.