Спад в обявите за работа в България


Намалява броят на свободните работни места, обявени чрез бюрата по труда. Анализът на Агенцията по заетостта показва, че за една позиция се борят девет безработни, съобщава Нова тв.

От 109 хиляди свободни работни места, обявени до септември 2023 година – до 99 000 за същия период на 2024 година. Към края на миналата година малко над 148 хиляди души или 5.23% са безработните, вписани в Бюрата по труда в страната.

Най-много нови безработните са подали документи в областите: Благоевград, Пловдив, София където населението в тези градове е и по-голямо. Въпреки това първенци по най-високо равнище на безработица са районите с ниска стопанска активност и малко привлечени инвестиции: Видин, Монтана, Силистра.

И въпреки, че София отчита най-много нови безработни, точно в столицата и най-лесно се намира работа, казват експертите.

След Нова година 19-годишният Борис Стефанов остава без работа и е в Бюрото по труда в София. До началото на месеца работи като компютърен техник, затова търси подобна позиция. „Оглеждам се за всички места, свързани със сферата на хардуера и сферата на техниката. Би трябвало да ме уведомят за всички позиции за фирми, с които работят на следващото ми посещение. Ако междувременно намеря, следва да ги уведомя в рамките на една седмица“, посочи той.

Заедно с Борис, работа в Бюрата по труда у нас търсят малко над 148 хиляди души. „Забелязваме намаление, като 150 хиляди – това е една граница, която към края на миналата година ние сме под тази цифра”, заяви заместник-изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Габриела Димчева.

А с безработицата намаляват и обявите за работа, като за последния месец на миналата година най-сериозен е спадът за сферите на рекламата и строителството. „Поръчките към Западна Европа намаляват, имаме предвид и икономическата ситуация в Германия, с която много български компании имат тесни връзки и всички тези факти дават отражение”, допълни Димчева.

И въпреки това все още най-много хора се търсят за „преработващата промишленост, образованието, търговията, хотелиерство и ресторантьорство, както и административни и спомагателни дейности”, обясни още заместник-изпълнителният директор.

От Агенцията по заетостта предлагат обучения за професионална квалификация, а бизнесът търси и други решения за недостига на кадри. „Българската търговско-промишлена палата продължава да работи за улесняване на достъпа на българските фирми до внос на работна сила и от чужбина“, посочват от БТТП.

А прогнозите са до края на 2025 година безработицата у нас да се покачи с половин процент.