В новия бюджет синдикатите ще обърнат внимание на доходите на хората, които разчитат на плащания от държавната хазна. Борим се изцяло да бъде променена схемата, по която се изчислява заплащането. По сега действащия механизъм се натрупва увеличаване на неравенствата в доходите. В администрацията има 10% от работещите, които получават по-големи възнаграждения от министрите, които отговарят за съответните администрации. Това разкри в предаването „Пресечна точка” по „Нова телевизия“ президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.
„Не става дума само индустрията да запази компенсациите си за ток. Когато говорим за небитови потребители – става дума и за болници, училища, детски градини, храмове, общини, музеи и театри”, коментира той исканията на бизнеса и синдикатите за компенсации за скъпия ток, уточни novini.bg.
Протестите заради високите цени на тока се отлагат – засега, Васил Велев посочи, че кодът от „червен“, преминава в „жълт“
На въпрос не трябва ли да се направи разграничение – училища и държавни и социални структури да получат облекчения, а другите да плащат според това, което спечелят, защото според критици това, което прави бизнесът, е „извиване на ръце”, той отговори: „Тази гледна точка има своята логика. Но законът не е направил това разделение. Законът е казал – битови и небитови потребители. Затова сме в тази парадоксална ситуация с работодателите да сме заедно по тази тема. Освен това имаме пряк интерес работодателите да не страдат, защото това ще се отрази на заетостта и възнагражденията на работещите“.
Той подчерта, че синдикатите ще настояват в бюджета да бъдат включени „неща, за които винаги са говорили“. „Да се обърне внимание на доходите на тези хора, които разчитат на плащане от бюджета. Като в никакъв случай не говорим единствено и само за работещите в администрацията. Говорим за работещите в здравеопазването, в сектор „Сигурност“. Ще имаме тежки разговори по тази тема. От „Подкрепа“ сме започнали кампания за заплащането в държавната администрация. И в дейности, в които работят държавни служители – защото това не е само държавната администрация. Там да бъде изцяло променена схемата, по която се изчислява заплащането“, каза той.
Манолов допълни: „Ние не говорим непременно за увеличаване на средствата за заплащане. Говорим за механизма, по който те се разпределят между работещите. Това е много важно. Защото по сега действащият механизъм – той единствено натрупва увеличаване на неравенствата в заплащането. В администрацията има 10% от работещите, които получават по-големи възнаграждения от ръководителите на администрацията. Има и някои, които получават по-високи възнаграждения от министрите, които отговарят за съответните администрации. Това според нас е ненормално. Тоест на 10 процента от служителите заплащането е несъразмерно“.