Проф. Томов: Отиването на осми поредни избори биха могли да бъдат катастрофални за България


Има момент, в който колкото и да ти е скъпа партията, държавата е по-скъпа. Това беше единственият начин да се спаси страната от много тежка необичайна криза – без бюджет до август, протести и да изгубим Еврозоната. Всяка една от тези партии рискува сериозно, но кое е по-скъпо да рискуваш – партията или България. Председателят на БСП Атанас Зафиров получи пълно мнозинство. Разбирам, че други партии имат проблеми, при Мая Манолова ги има, при Татяна Дончева ги има. Това каза бившият вицепремиер и бивш лидер на няколко леви формации проф. Александър Томов обяви в студиото на „Денят ON AIR“.

По думите му отиването на осми поредни избори биха могли да бъдат катастрофални за България.

„Ако кабинетът не издържи, щетата за БСП ще е голяма, но ако издържи поне една година, ще има възход на левицата. Това ще докаже, че тази политика е придружена с конкретни социални мерки. Но вижте, че всички направиха отстъпки, Борисов също направи отстъпки. Ако той беше казал: „Само аз премиер“, то тогава нямаше шанс“, допълни проф. Томов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той е на мнение, че в момента нещата с Росен Желязков са различни.

„Всичко ще направим, но доходите няма да бъдат свалени. Това, което е поето в закона за парите на учителите, полицаите, армията, ще бъдат осигурени. Не може да се раздава това, което го няма. Реформите изискват преструктуриране на бюджета. Но главният въпрос опира до инвестициите. Капиталовата програма трябва да се увеличи, но не за сметка на държавни разходи“, коментира бившият вицепремиер.

За него най-голямата „червена линия“ би била, ако държавата остане без бюджет.

„Тогава общините ще останат без пари, капиталовата програма ще рухне, заплатите няма да се повишат, синдикатите ще излязат на протестите. Ще има масови протести на полицаи и учители. Ще има поредица от компромиси за близо 200 ключови поста“, добави гостът.

Проф. Томов е на мнение, че това, което прави Тръмп в момента, не само удря определени стари структури, но създава и големи възможности: „Въпросът е да не ги пропуснем“.