Има нормативна пречка, свързана с биогоривата, която може да остави България без бензин от 1-ви март и с много намалено количество доставки, обявиха от Българската петролна и газова асоциация.
По думите им „грешката се е получила“ по време на транспонирането на европейска директива по отношение на възобновяемите източници, когато е отпаднал компонентът биогориво и ако това не се промени до 1-ви март, може страната да остане с доста намалени доставки на горива.
Министърът на енергетиката Владимир Малинов обясни, че е подготвена законодателна промяна, която ако бъде приета от Народното събрание, ще защити потребителите.
„Най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи. Това е един от основните приоритети на правителството в енергетиката и днес правим сериозна стъпка за изпълнението му. Радвам се, че усилията ни за възстановяване работата на това уникално съоръжение са подкрепени от компании с безспорна експертиза, знания и опит – японската Тошиба и консорциума Фойт АББ“, каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на церемонията по подписване на договори за ремонт и рехабилитация на хидроагрегати 1 и 3 на ПАВЕЦ „Чаира“.
Корпорацията Тошиба, която е производител на оригиналното оборудване на централата, ще ремонтира хидроагрегат 1, а консорциумът Фойт АББ – хидроагрегат 3.
По думите на министър Малинов работата на ПАВЕЦ „Чаира“ има ключово значение както за енергийната сигурност, така и за по-доброто балансиране на електроенергийната система и за успешното интегриране на нарастващото ВЕИ производство в региона.
Благодарение на успешната му реализация, хидроагрегатът премина 72-часовите проби в края на 2024 г. и вече може да участва в електроенергийната система на страната. Същият подход ще бъде приложен и по отношение на хидроагрегат 3.
ПАВЕЦ „Чаира“ повече от три години не произвеждаше енергия след авария. В края на март 2022 г. при пуск след ремонт в една от турбините стана тежка авария, а седмици по-късно всички мощности на помпено-акумулаторната ВЕЦ спряха.