Петър Ганев каза какво ще успее да навакса страната ни в икономически план през 2025-а


Влизаме в новата година с бюджетна и политическа несигурност. Пак няма кабинет и не се знае дали ще се сформира. Това се случи на три пъти през последните четири години. Да припомним, че през 2022 г. отново бяхме без удължаване на бюджета. Били сме в този сценарий. Много късно беше внесен този удължителен закон за бюджета – на 31 декември, и вероятно той ще е първата задача на депутатите през следващата седмица. Това коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика в предаването „Пресечна точка” по NOVA.

„Когато завъртяхме първите два служебни кабинета и отложихме първия бюджет, си казахме, че сме в някаква уникална ситуация, от която трябва да излезем. Това продължава вече три години, 7-8 пъти гласувахме, вече трета година сме без бюджет. Явно тези предели на търпимост са доста разтегливи. Натрупването на несигурност в един момент може да изгърми. Това сме го виждали във всички бюджетни кризи. Натрупването при тях не е линейно – не се натрупва малко по малко от 10 до 100% от БВП. Има моменти, в които това просто избухва. Не мисля, че сме толкова близо до този момент, но може да се изпадне във фискални проблеми и да изпуснеш контрола над неща, които на пръв поглед ти се струва, че са просто леко влошени”, предупреди още експертът.

По думите му чисто икономически перспективите за 2025-а година не са толкова лоши.

Всички официални прогнози дават забързване на стопанската активност, малко по-висок растеж, воден от потреблението, тъй като имаме висока заетост. Макар и темпът на нарастване да пада, той си остава над 10%. Имаме повишено търсене на български стоки, прогнозира Ганев.

Read more...