Паргов: Промяната може да дойде с политика, която е активна, свързана с развитие на индустрия и икономика


Искам в БСП да работим за справедливост в действие, защото коя друга партия, ако не социалистическата, трябва и може да се бори за справедливост във всяко едно отношение, за борба с неравенствата. Коефициентът на Джини, икономически казано, е висок в България, т.е. социалните неравенства в страната са значителни. Това каза д-р Калоян Паргов – кандидат за председател на БСП на среща със симпатизанти в Сливен.

Той счита, че това е дълбоко несправедливо, тъй като мястото на България не е на опашката в Европейския съюз като стандарт и качество на живот, и това трябва да се промени.

Промяната може да дойде с една по-различна политика, която не я наричам чисто социална, а политика, която трябва да бъде активна, свързана с развитие на индустрия и икономика. За това трябва да пледират нашите представители в парламента, а сега и в изпълнителната власт пред останалите партньори“, убеден е Паргов.

По думите му десните партии казват: „Колкото по-малко държава, толкова по-добре“, но на Запад, без значение кои къде управляват – дали християндемократи, десни, социалисти или социалдемократи, се оказва, че в Австрия, в Германия, във Великобритания и Нидерландия преразпределителните функции на държавата са доста по-високи, отколкото в България. И това са едни силни социални държави, най-вече това е северният модел – Швеция, Норвегия, Финландия и Дания. Неслучайно Ирландия, Дания и Холандия са в топ 5-6 държави в целия свят по качество на живот.

„Това може да ни звучи като химера, но в момента всичко, което се случва в света, може да даде шансове да бъдем по-амбициозни. И ми се иска Българската социалистическа партия да е водеща в идеите в това отношение“, категоричен бе Калоян Паргов, който е и председател на СИНПИ.

Той допълни, че в Народното събрание се е чула идеята за одържавяване на „Лукойл Нефтохим“, която приляга на социалистите, която приляга на нашата партия – ние първи да я поискаме, да я поставим като тема, защото много пъти сме си говорили за ролята на държавата. „А ние изпаднахме в един ступор“, отбеляза Паргов.

Според него добрите идеи, които касаят защита на националните интереси, трябва да търсят широк консенсус, за да се реализират.

Кандидатът за председател на БСП обясни, че е необходимо да зададем национална цел и да имаме национална доктрина. По думите му Еврозоната не може да бъде национална цел. Тя може да бъде инструмент, ако преценим, че това ще ни донесе благоденствие или напротив.

„Целта трябва да бъде България да е в златната среда на европейските държави по стандарт и качество на живота, което означава стартиране на определени реформи – и административни, и икономически, и съдебни. Особено в този променящ се свят ще се отворят нови възможности и пазарни ниши и от нас зависи дали ще се възползваме от тази световна трансформация“, категоричен бе Калоян Паргов.