Около 120 000 млади българи имат дългове


Близо 120 хиляди млади българи са задлъжнели и имат образувани изпълнителни дела, а през последните години възрастта на длъжниците у нас намалява. Според данните, длъжниците между 18 и 20-годишна възраст са 4 хиляди, 36 хиляди са тези между 20 и 25 години, а в категорията до 30-годишна възраст са над 80 хиляди.

Това съобщи за БТА частният съдебен изпълнител Станимира Данова, която води обучения по финансоваграмотност в училищата във Варна, организирани в рамките на Националната кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“, инициирана от Камарата на частните съдебни изпълнители.

Кампанията за Варна започна в Средното училище с езиково обучение „Александър С. Пушкин“ в града. Водещи на лекцията бяха Станимира Данова и Даниела Петрова-Янкова. За БТА Янкова обясни, че обученията се провеждат по заявки, като вече има регистриран интерес от училища както във Варна, така и от областта. Частните съдебни изпълнители, които ги водят, ще посетят всички желаещи, уточни тя.

Лекциите са насочени към ученици от гимназиален етап, тъй като сред тях вече има пълнолетни, уточни Данова. Те са с фокус върху личния бюджет, кредитните продукти и управлението на дългове. На младежите се обяснява как да боравят с личните си средства и с финансови инструменти, как да намират полезна информация, която да им помага за вземането на добри решения. Те научават какви са функциите на частните съдебни изпълнители и каква е ролята на съда като арбитър в граждански спорове.

Инициативата на Камарата на частните съдебни изпълнители се осъществява с подкрепата на Министерството на образованието и науката, каза Деница Ненова от Регионалното управление на образованието (РУО). По думите ѝ това е първото организирано обучение във финансовата сфера и то е много полезно за децата, тъй като този въпрос се изучава в специализирани училища, но в останалите не е толкова засегнат, освен в предмета „Гражданско образование“, но без практическа насоченост.

Според нея инициативата е добро допълнение към програмите за правна грамотност, които вървят от няколко години насам с учениците както в гимназиален етап, така и с по-малките. Тя припомни, че РУО-Варна има партньорство с Окръжния и Районния съд, а предстои сключване на споразумение и с Окръжна прокуратура и Адвокатската колегия. Важно е децата да се срещнат лице в лице с действащи професионалисти, така че институциите да не са имагинерни за тях, а действителни, допълни Ненова.