Науката обяснява защо физическата близост е полезна за здравето


В емблематичната сцена от филма Наистина любов, героят на Хю Грант споделя, че винаги когато се чувства потиснат от състоянието на света, си спомня за зоната на пристигащи на летище Хийтроу. Там хората се прегръщат, целуват, радват се на близките си – сцена, която ни напомня за силата на физическата близост.

Физическата привързаност е неразделна част от ежедневието ни – прегръдки, държане за ръце, нежни докосвания. Но освен моменти на радост, науката показва, че тези жестове имат дълбоки ползи както за психическото, така и за физическото ни здраве.

Любов, докосване и здраве

Физическата близост е един от най-важните начини, по които хората изразяват интимност в романтичните си връзки. Тя присъства във всяка култура, въпреки различните концепции за любов и романтика. Проучванията сочат, че хората във връзки изпитват повече физическа привързаност в сравнение с необвързаните и се чувстват по-комфортно, когато партньорът им ги докосва, отколкото когато това правят приятели или непознати.

Различаваме също начина, по който докосваме партньора си, от този, с който докосваме останалите. Изследванията показват, че хората докосват любимите си хора по-бавно, отколкото приятели или непознати. По-бавните докосвания често се възприемат като по-приятни и еротични, а дори мисълта за физическа близост с партньора може да предизвика усещания на удоволствие.

Има силни доказателства, че физическият контакт е свързан с по-добро психическо и физическо здраве. Един мащабен преглед на 212 проучвания с над 13 000 участници показва, че терапиите с допир – например масаж – подобряват всичко – от съня до кръвното налягане и нивата на умора. Специално се отбелязва, че допирът намалява болката, депресията и тревожността.

Но преди да резервирате масаж, е добре да знаете, че най-големите ползи идват от физическата привързаност с партньора. Изследванията показват, че двойките, които се докосват често, имат по-ниско кръвно налягане, по-добър имунен отговор и цялостно по-добро психологическо благосъстояние.

Прегръдките като щит срещу стреса

Двойките, които се гушкат преди или след сън, съобщават, че се чувстват по-спокойни сутрин и са по-щастливи в компанията на партньора си. Прегръдките и нежните докосвания след интимност също повишават удовлетворението от връзката и засилват емоционалната връзка между партньорите. Дори в моменти на конфликт, прегръдката може да намали негативните емоции.

Получаването на физическа привързаност ни кара да се чувстваме психологически по-силни. Изследване установява, че жените изпитват по-слаба активност в областите на мозъка, свързани със страха, когато държат ръката на съпруга си. Дори само мисълта за допир от любим човек може да ни мотивира да се справим с предизвикателства.

Какво се случва, когато липсва физическа близост?

Липсата на докосване е свързана с повишени симптоми на депресия и тревожност. По време на пандемията мнозина изпитаха тази липса, което се отрази негативно на емоционалното им състояние. В романтичните връзки недостигът на физическа привързаност може да доведе до по-ниска удовлетвореност, стрес и чувство на самота.

Как докосването влияе на мозъка и тялото?

Физическата близост активира центровете на награда в мозъка, повишава настроението и насърчава усещането за благополучие. Допирът стимулира отделянето на окситоцин – известен като „хормонът на гушкането“, който засилва социалните връзки и доверието между хората.

Освен това физическата близост намалява нивата на кортизол – хормона на стреса – и облекчава болката, което спомага за цялостното намаляване на физиологичния стрес. Едно проучване показва, че десетминутен масаж на врата и раменете, направен от партньора, значително понижава нивата на кортизол и помага за регулиране на стреса.

Не всички хора обичат да бъдат докосвани, дори от партньора си. Някои изпитват дискомфорт от физическа близост, а други имат различни нива на нужда от докосване. Хората с „избягващ стил на привързаност“, които не се чувстват комфортно с емоционалната близост, често не харесват прегръдките. От друга страна, тези с „тревожен стил на привързаност“, които се страхуват от изоставяне, може да търсят повече физически контакт, отколкото получават.

Когато партньорите имат сходни предпочитания за допир, това засилва привличането, близостта и ангажираността във връзката. Ако търсите начин да интегрирате повече физическа близост в отношенията си, домашният масаж може да бъде чудесна идея. Проучване показва, че двойки, които си разменят масажи у дома, се чувстват по-свързани, по-спокойни и по-малко стресирани.

Физическата близост не е просто израз на любов – тя е ключова за психическото и физическото ни здраве. Независимо дали става въпрос за прегръдки, държане за ръце или просто нежен допир, тези жестове могат да укрепят връзките ни, да намалят стреса и да подобрят качеството ни на живот. Затова, не пропускайте възможността да покажете обичта си чрез допир – вашето тяло и ум ще ви бъдат благодарни!