Какви промени прие Правната комисия в парламента. Ще стане ли Борислав Сарафов главен прокурор, или ще го спрат… Пред ФАКТИ говори Мая Манолова, лидер на гражданска платформа „Изправи се БГ“.
– Г-жо Манолова, вие бяхте гост на заседанието на правна комисия в парламента. Какво се реши?
– Беше приет нашият законопроект за изменение на Изборния кодекс. Предлагаме преброяването след избори да става в преброителни центрове. За да може така да се вържат ръцете на партийните функционери, които са членове на секционните комисии. Видяхме как броят, как прехвърлят гласове от едни партии на други, как правят бюлетини да са невалидни. Така се опорочава вотът и виждаме катастрофиралото доверие на гражданите в изборния процес. Затова предлагаме вместо в 13 000 секции, гласовете да се броят в 200 преброителни комисии – всяка на територия с население до 30 000 души. Така преброяването ще може да бъде наблюдавано от медиите, от гражданите, от изборни експерти, от представители на политическите партии. Също така бяха приети нашите предложения за изчистване на изборните списъци от „мъртвите души“ и предлагаме активна регистрация, която да се базира на участвалите в последните избори. Правна комисия прие и законопроектите за спиране на избора на главен прокурор.
– Сега това трябва да мине през пленарна зала, за да стане факт?
– Гласуване на първо четене, дебати и предложения, а след това и гласуване на второ четене.
– Имаше ли обединение между депутатите да се спре процедурата по избор на нов главен прокурор. Това ще мине ли в зала…
– В комисията имаше пълно единодушие между всички народни представители. Депутати от всички парламентарни групи подкрепиха проектите на ППДБ и ИТН, а проектът на „Възраждане“ беше подкрепен от всички, но без ДПС-Ново начало.
– Разисква ли се отпадането на хартиената бюлетина по предложение на „Възраждане“?
– Има в законопроектите предложения да се мине изцяло на машинно гласуване и машинно преброяване. Аз подкрепям тези предложения, защото това ще изключи намесата на партийните функционери при преброяването. И в нашия законопроект предлагаме екпериментално на следващите избори да има сканиращи машини. Но се съмнявам, че на второ четене ще има мнозинство в зала.
– Като честитка за след Нова година цени на ток, газ, вода, мобилни оператори вървят нагоре. Защо се допуска това…
– Защото депутатите имаха 18 дни новогодишна ваканция. От „Изправи се БГ“ още на 18 декември вкарахме предложение за мораториум върху цените на тока и водата през депутатите от БСП-Обединена левица, но той не беше внесен и разгледан. Повишаването на цената на тока по средата на зимата е безпрецедентно. Според нас мотивът е само един – допълнителни приходи за ЕРП-тата от джоба на българските граждани. При лошо качество на водата, на услугата, при огромни течове, които средно за страната са над 60%, да искаш увеличение на цената на водата – това е цинично. Има още време. От „Изправи се БГ“ сме предоставили мораториума на БСП –Обединена левица да го внесат и да се гласува в зала. Така може да се защитят гражданите от раздуването на битовите сметки. Също е безпрецедентно и намерението за увеличение на сметките при мобилните оператори. Два от тях обявиха увеличение, най-вероятно скоро и третият ще обяви повишаване. Те повишават едностранно цените на мобилните услуги и го правят без да се обосновават. Преди беше инфлацията…
– Но според НСИ инфлацията е 1,9%…
– Те използват вратичка в закона. Всъщност, Законът за задълженията и договорите не позволява при действащи договори между страните едната страна произволно да променя условията на договора и без съгласие на другата. От „Изправи се БГ“ сме внесли законопроект през БСП-Обединена левица още в началото на декември, който да забрани едностранно повишаване на цените по действащи договори между телекоми и потребители. Очевидно е, че контролните органи са безпомощни пред телекомите и бездействат. Визирам Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите има своите механизми за въздействие, както и Комисията за регулиране на съобщенията. Призовавам депутатите да внесат нашия законопроект и да вържат ръцете на телекомите, за да спре това едностранно повишаване на цените.
– С какви доводи сега излизат мобилните оператори, след като инфлацията е малка…
– Без обяснения. Единият оператор казва, че ще подобри услугата, но без гражданите да са искали това. Това е само голо обещание, защото част от договорите са на максимални възможности като услуги. Другият оператор го прави без абсолютно никакви аргументи. И двата оператора казват: „Ако искате, откажете се. Тогава ще ви съберем само отстъпките, които сме ви направили по договора.“ Хората да се откажат, но къде да отидат!? Мога да се обзаложа, че до дни и третият оператор също ще обяви едностранно увеличение на цените.
Затова решението е – съд. Сложно е всеки абонат сам да се защитава в съда. При предходните увеличения от „Изправи се Бг“ сме внесли колективни искове, но процедурата ще се забави поне още година. Или трябва промяна в закона, каквато сме внесли през БСП-Обединена левица. Призовавам контролните институции и депутатите да се задействат, за да защитят хората!