Манол Генов: БСП в това правителство е гарант на интересите на социално слабите


Разбира се, че БСП е в управлението. Г-н Борисов е преувеличил днес, защото БСП имаше различна позиция по отношение на размера на индексацията на пенсиите, а преди това не се съгласихме с предложения бюджет. В крайна сметка решение бе намерено. Швейцарското правило бе заложено в проектобюджета, но бе сменена формулата. Това заяви министърът на екологията Манол Генов в „Лице в лице” по bTV, цитиран от novini.bg.

Той бе категоричен, че намаление на пенсии няма да има. „Очакваното увеличение ще се състои по швейцарското правило. БСП в това правителство е политическият гарант на интересите на социално слабите, на тези слоеве, които зависят от социалните плащания на държавата”, заяви министърът.

Всички сме партньори в това управление, подчерта Генов.
Във връзка с думите на Делян Пеевски за дисциплинирането, Манол Генов заяви, че не се чувства дисциплиниран, а си върши работата.

По повод проблема с безводието екоминистърът изброи няколко причини: „Мащабите през миналите години бяха необичайни. Нивата на подземните води рязко се понижиха, поради липсата на валежи. 2022 и 2023 са едни от най-сухите години в световен мащаб. Ние контролираме и управляваме водите, базираме се на прогнозите на НИМХ, следим непрекъснато нивата на значимите 52 язовира. Преимущество имат водите за питейно-битови нужди, за напояване и за индустрията. Това са нашите приоритети”, обясни Генов. Той призна, че се е случвало да бъдат намалявани количествата на подаваната вода.

Той успокои гражданите, че разчитайки на пролетното снеготопене, обемите на язовирите ще бъдат запълнени.

„Постоянно се оплакваме, че цената на водата била висока, чак непосилна. Но у нас все още не разграничаваме необходимостта от лукса. Наскоро говорих с човек, който ми каза, че има басейн. За да го напълни, му струва 60 лева. Той казва, че предпочита да си го пълни отново и отново и да плаща за това, отколкото да използва пречистващи средства, защото те му били по-скъпи от питейната вода. Тоест отдавна от БСП говорим, че ние трябва да определим някаква справедливост в цената, т.е. колкото повече вода харчиш, толкова по-скъпо да плащаш за кубик„, коментира той.

Крайно време е да се въведат две тарифи на потребление на водата, и когато човек премине 2,8 кубика, което е прието за нормално количество в цял свят за един човек, да се плаща вече на по-висока тарифа, посочи министърът.

Той обясни, че по този начин ще се постигне социално поносима цена, а от друга ще има достатъчно пари за ВиК-дружествата, които да започнат да правят инвестиции в изключително остарялата инфраструктура.