Лунно затъмнение, танц на планетите: Най-забележителните астрономически явления, които ни очакват през 2025 г.


С настъпването на новата година всички любители на нощното небе могат да се подготвят за истински празник от космически явления – от рядко срещани планетарни съединения и опозиции, чак до пълни лунни затъмнения. По-голямата част от тях ще бъдат видими дори без телескоп или пътуване на стотици километри до обсерватория. Ето кои дати да запишете в календара си за 2025 г.:

16 януари: Марс се приближава

Още в началото на годината, в средата на януари, Марс ще достигне опозиция – моментът, в който е най-близо до Земята по своята орбита. През всички ясни януарски нощи Червената планета ще се вижда през цялото тъмно денонощие, като кулминацията ще бъде около 16 януари. Вярна на прозвището си, планетата ще изглежда в оранжево или червено на фона на безброй белезникави звезди.

17–18 януари: Съединение на Венера и Сатурн

Венера ще бъде в центъра на няколко интересни планетарни танца през 2025 г., а първият ще се случи на 17 януари, когато тя ще застане почти рамо до рамо със Сатурн. Двете планети ще греят високо в югозападната част на небето след залез и ще се спускат бавно към хоризонта до около 21 ч. местно време. На 18 януари ще се насладим на същото космическо дуо още веднъж.

13–14 март: Пълно лунно затъмнение

За пръв път от 2022 г. насам ще станем свидетели на пълно лунно затъмнение, при което Луната ще добие червеникав оттенък, докато минава през сянката на Земята. Разликата с пълното слънчево затъмнение е, че лунното може да се наблюдава от много по-голяма територия. Този път то ще бъде видимо навсякъде в Северна Америка през нощта на 13 срещу 14 март (ако времето позволява). Второ пълно лунно затъмнение ще има на 7 септември, но то ще се вижда само в Азия, части от Европа, Африка и Австралия.

Април – май: Два пролетни метеорни дъждa

Първата половина на годината няма да е особено богата на метеорни дъждове, но два от тях си заслужават вниманието. Лиридите ще достигнат своя пик в нощта на 21 срещу 22 април с до 20 метеора на час. След това, само няколко седмици по-късно – на 3 срещу 4 май, ще завалят Ета Акваридите, които могат да предложат до 30 падащи звезди на час.

Юли – септември: Млечният път в целия си блясък

Лятото е най-добрият сезон за наблюдение на Млечния път. За съжаление, за да го видите в пълния му блясък, ще трябва да отидете на място, далеч от градските светлини. Най-тъмни ще бъдат нощите около новолунието, когато и яркостта на Луната не пречи. През 2025 г. летните новолуния се падат на 10 юли, 9 август и 7 септември – тогава са и най-добрите условия за срещи с галактическата красота.

12 август: Съединение на Юпитер и Венера

Сутринта на 12 август ще бъде безценна за любителите на астрономията – преди изгрев ще се съчетаят двете най-ярки планети в небето: Венера и Юпитер. Те ще бъдат видими дори без специална оптика, като ще изглеждат разделени приблизително колкото ширината на малкия пръст, протегнат на една ръка разстояние.

12–13 август: Метеорен дъжд Персеиди

Само часове след близката среща на Юпитер и Венера ще достигне пик и традиционно най-популярният метеорен дъжд за годината – Персеидите. При идеални условия те могат да предложат до 100 падащи звезди на час, но през 2025 г. силата им ще е леко помрачена от почти пълната Луна през нощта на 12 срещу 13 август. Въпреки това все още могат да се видят доста метеори, ако се фокусирате към по-тъмните части на небето.

19 август: Венера, Юпитер и тесният лунен сърп

Венера отново ще застане в основата на интересно съединение, този път заедно с Юпитер и тесния лунен сърп на 19 август, малко преди изгрев. Тримата небесни „гости“ ще се виждат в източната част на небето приблизително час-два преди настъпването на деня. На следващата сутрин явлението ще се повтори, но тогава Луната ще бъде още по-близо до Венера.

21 септември: Опозиция на Сатурн

Септември ще бъде месецът на Сатурн. Планетата ще заеме централно място на небесната сцена, особено около 21 септември, когато ще е в опозиция и най-близо до Земята за годината. При ясно време Сатурн ще се вижда с просто око, но всеки, който използва среден клас телескоп, ще може да се наслади и на впечатляващите му пръстени.

6–7 октомври: Супер „Жътвена луна“

През октомври ще станем свидетели на първата от три поредни „суперлуни“, която ще бъде и така наречената „Жътвена луна“ – най-близкото пълнолуние до есенното равноденствие. Луната ще изглежда една идея по-голяма и по-ярка от обикновено, като комбинацията от „суперлуна“ и „Жътвена луна“ обещава забележителна гледка.

13–14 декември: Метеорен дъжд Джеминиди

В нощта на 13 срещу 14 декември ще посрещнем едно от най-красивите явления в годишния астрономически календар – метеорния дъжд Джеминиди. През 2025 г. обстоятелствата ще бъдат още по-благоприятни, тъй като пикът им съвпада с нощ без лунна светлина, давайки възможност да наблюдаваме до 120 падащи звезди на час.

Независимо дали сте заклет любител на звездното небе, или тепърва откривате магията му, 2025 г. ще ви поднесе истинско космическо шоу. Пожелаваме ви щастлива нова година, изпълнена с ясни нощи и вълнуващи открития сред безкрайните простори на Вселената!

Read more...
Exit mobile version