Ако сте склонни да се тревожите много, може би е по-добре да пропуснете тази статия. Според учени, прекомерното безпокойство действително може да съкрати продължителността на живота – дори с до 2,8 години при хроничните „паникьори“.
Но ако искате да започнете новата година на чисто и се нуждаете от мотивация, четете нататък. Тук, с почти швейцарска точност, ще видите колко точно отнемат различни вредни навици – измерени в секунди, часове, дни и години, от средната продължителност на живота.
Цигарите: по 22 минути по-малко за жените и 17 за мъжете
Изследване, публикувано наскоро в Journal of Addiction (водено от University College London), твърди, че всяка изпушена цигара отнема 22 минути от здравословния живот на една жена и 17 минути – на един мъж. Така цял пакет (20 цигари) ни струва близо 7 часа живот.
В Обединеното кралство върху кутиите с цигари се отпечатват предупреждения от 1971 г. насам. Оттогава доказателствата за връзката между пушенето и риска от рак на белите дробове, сърдечни заболявания и проблеми с дишането само се трупат. Още през 2000 г. изследване в British Medical Journal изчисли, че всяка цигара отнема 11 минути живот – а според по-новите данни тази цифра е дори по-висока за жените.
Телевизията: по 22 минути на всеки час гледане над 25 години
Вероятно сте чували колко опасен може да е заседналият начин на живот. Проучване, публикувано в British Journal of Sports Medicine, потвърждава, че всяка допълнителна телевизионна сесия може да скъси живота ви.
Изследователите са анализирали данни от почти 12 000 възрастни и установили, че всеки час, прекаран в гледане на телевизия след 25-годишна възраст, съкращава продължителността на живота с 22 минути. С други думи, осем часа безпаметно гледане на любимия сериал скъсяват живота ви с близо три часа.
Основното обяснение е, че телевизионните маниаци по-често водят заседнал начин на живот, а той е свързан с по-висока смъртност от различни заболявания – най-вече диабет и сърдечни болести. Ако обаче гледате телевизия, докато се движите на бягаща пътека или въртите велоергометър, вероятно няма за какво да се тревожите.
Храната: пицата отнема 7 минути, хотдогът – цели 36 минути
Най-новите теории за храненето предполагат, че не всички ултрапреработени храни са еднакво опасни и че умерената консумация от „забранените“ храни понякога е допустима. Учените от Мичиганския университет обаче направиха детайлен анализ на хиляди храни и класираха всяка според това колко минути добавя или отнема от живота ни.
Една порция пица – минус 7 минути и 8 секунди
Един хотдог – плашещите 36 минути
Един чийзбургер – 8 минути и 8 секунди
Порция бекон – 6 минути и 30 секунди
Тези минуси най-често се дължат на високото съдържание на сол, наситени мазнини и добавки, които могат да повишат риска от рак.
Все пак има и добри новини. Порция броколи добавя 11 здравословни минути, а шепа ядки – впечатляващите 26. Според Оливие Жулие, един от водещите автори на изследването, лошата диета води до повече смъртни случаи годишно, отколкото тютюнът, алкохолът или наркотиците.
Стресът от развода и социалната изолация
Оказва се, че „тежък развод“ също може да ни струва време от живота. Изследване с близо 165 000 души над 65-годишна възраст показва, че при мъжете, които са женени, продължителността на живота е с 2 години и 4 месеца по-дълга от тази при разведените. За жените разликата е 1 година и 3 месеца.
Изследователите предполагат, че не толкова самият стрес от развода е ключов, колкото липсата на редовни социални контакти и така наречения „ефект на подсещане“. Хората, които имат партньор, по-често биват насочвани да отидат на лекар навреме за нещо, което може да се окаже сериозен проблем.
Алкохолът: половин час по-малко за още една чаша вино или бира
Не е нужно да сте алкохолик, за да усетите негативите на алкохола върху здравето си. Може да се успокояваме, че антиоксидантите в червеното вино са полезни, но все повече данни сочат, че „умерените“ пиячи невинаги живеят по-дълго от непиещите.
Изследване в The Lancet от 2018 г. заключава, че горната „безопасна“ граница е пет чаши вино (по 175 мл) или пет бири седмично – около 12,5 единици алкохол общо. Всяка единица над това отнема приблизително 15 минути от живота на средностатистически 40-годишен човек.
Така, ако всеки ден си позволявате по още една чаша вино или бира (по две единици алкохол), „губите“ около половин час дневно. Причината е по-високият риск от сърдечна недостатъчност, инсулт и аневризми.
От друга страна, ако обичате само по една бяла винена чаша на ден, но се откажете от нея за цял януари (и така намалите седмичната консумация под безопасната граница), може да „спечелите“ около четири часа живот.
Заседналият живот
Среща се шеговита теория, че ходенето в офиса отнема осем часа на ден от живота ви. По-сериозният проблем е, че ако прекарвате деня си седнали, наистина ви чакат негативни последствия.
Изследване от 2012 г. предполага, че ако ограничите седенето си до под три часа дневно, това може да увеличи продължителността на живота средно с около две години. Причината е отново в повишения риск от сърдечносъдови болести, диабет, затлъстяване и някои видове рак.
Добрата новина: само 22 минути умерени до интензивни тренировки на ден могат да компенсират вредите от продължителното седене.
Кокаинът: почти седем часа по-малко за всяка доза
Кокаинът е не само незаконен, но и доста опасен за продължителността на живота. Според данни на American Addictions Centers, една доза кокаин (една „линия“) отнема около 397,8 минути – това са почти седем часа живот.
Дори и при само по една линия седмично от 30-годишна възраст, загубата възлиза на близо две години. Дългосрочната употреба на кокаин значително повишава риска от образуване на кръвни съсиреци, водещи до инфаркти, инсулти, белодробни емболии и дълбока венозна тромбоза.
Липса на качествен сън
Миналата година излезе проучване, според което лошите навици на сън могат да съкратят живота с около пет години за мъжете и с почти две и половина за жените.
В изследването участниците били оценявани по няколко показателя, наречени „нискорискови модели на сън“: да са ранобудни (а не „нощни птици“), да спят по 7–8 часа, да не страдат от безсъние, да не хъркат и да не се чувстват изморени през деня.
Добрият сън е ключов за възстановителните процеси в тялото. Ако не спите добре, рискът от сърдечносъдови заболявания, деменция и диабет значително се повишава.
Децата: противоречиви изводи
Родителите на малки деца често усещат, че им се „скъсява животът“. Според проучване в American Journal of Human Biology от 2006 г., всяко износено дете скъсява живота на жените с около една година и осем месеца.
Отчасти това се свързва с хипертония и диабет по време на бременността. От друга страна, други изследвания (например шведско проучване) показват, че при хората с деца животът дори е по-дълъг. В заключение: не е добре да вземате решения за родителство само на базата на подобни статистически данни.
Защо да не се тревожим (прекалено много)
И накрая, отново се връщаме към тревогите. Изследване от 2002 г. проследява 660 души на възраст над 50 години в продължение на повече от две десетилетия. Участниците отговаряли на въпроси като „Съгласни ли сте, че с годините ставате по-малко полезни?“.
Резултатите показват, че хората с по-позитивно отношение към стареенето живеят средно със 7,5 години по-дълго от онези с песимистични нагласи. Според професор Бека Леви от Йейл това е тясно свързано с начина, по който обществото гледа на възрастните. В Япония, където те се уважават и считат за мъдри, хората като цяло живеят по-дълго, отколкото в страни, където възрастните се възприемат като тежест.
Може би точно това е перфектната причина да не се тревожим непрекъснато за своята „статистика на дълголетието“ и да прогонваме страховете от остаряването, когато забележим, че се надигат в нас. Така печелим повече време в буквалния смисъл на думата.