Китай може да постигне целите си за електромобили 10 години по-рано от очакваното


Революцията на електрическите превозни средства в Китай не е само на хоризонта, а вече е в разгара си. Най-големият автомобилен пазар в света претърпява сеизмична промяна от двигателите с вътрешно горене (ДВГ), като електромобилите (ЕПС), хибридите с възможност за включване към електрическата мрежа (PHEV) и хибридите бързо набират популярност. Прогнозите сочат, че до 2025 г. чисто електрическите превозни средства за първи път ще надминат традиционните автомобили с бензинови двигатели, отбелязвайки исторически поврат.

Финансови анализатори от фирми като UBS, HSBC, Morningstar и Wood Mackenzie прогнозират рязко нарастване на продажбите на електромобили в Китай до 12 млн. броя през 2024 г., което е значително увеличение с 20 % спрямо 2023 г. Същевременно се очаква продажбите на ДВГ да спаднат с 10%, като се понижат под 11 млн. единици. Тази траектория изпреварва не само официалните правителствени цели, но и значително ги надхвърля.

Още през 2020 г. Пекин си постави за цел до 2035 г. електромобилите да представляват 50% от продажбите на нови автомобили. С настоящите темпове Китай е на път да постигне тазицел с цяло десетилетие по-рано от планираното.

Прогнозите за бъдещето, публикувани от The Financial Times, сочат, че бумът на електромобилите ще продължи, като до 2034 г. може да достигне над 18 милиона броя. За разлика от тях, продажбите на автомобили с ДВГ се очаква да намалеят до едва 2,93 милиона до същата година. Очаква се също така да се наблюдава рязък ръст на PHEV, който ще достигне 6,05 млн. броя около 2033 г., докато традиционните хибриди ще запазят относително стабилно присъствие.

Този експлозивен ръст обаче е съпроводен с една забележка: силна конкуренция. Със съзряването на пазара консолидацията е неизбежна, като много по-малки играчи вероятно ще бъдат изхвърлени. Както отбелязва анализаторът на HSBC Yuqian Ding, въпреки че вътрешният сектор на електромобилите в Китай процъфтява, той е изправен и пред „забавяне на растежа… свръхпредлагане на модели, интензивна конкуренция и ценова война“. Посланието е ясно: „златната треска“ за електромобили се превръща в състезание за оцеляване на най-силните, в което ще надделеят само тези, които предлагат убедителни електромобили на конкурентни цени.

Тази драматична промяна има дълбоки последици за автомобилния пейзаж. Съществуващите китайски заводи, произвеждащи милиони автомобили с ДВГ, са изправени пред бързо свиващ се вътрешен пазар. Чуждестранните производители на автомобили също усещат това, като техният пазарен дял в Китай ще намалее от 64 % през 2020 г. до едва 37 % през 2024 г. Тази тенденция подчертава нарастващите предпочитания на китайските потребители към местните марки, което се отразява на приходите на германските, японските и американските производители на този важен пазар.

Read more...
Exit mobile version