Кънчо Стойчев: Няма достатъчно българско производство, защото веригите го убиват


Атмосферата преди избора на шефове на регулаторите е твърде партизанска и политизирана. Ако трябва да се избира между доброто за страната решение и доброто за съответната политическа сила, се избира второто. Това заяви заместник-председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Кънчо Стойчев в „Още от деня” по БНТ, цитиран от novini.bg.

Бюджетът, който беше представен и бе хвърлен в кошчето, не ставаше за нищо. Това беше една стъкмистика, която не помагаше с нищо на страната. Дори новият бюджет да преодолее безумията на предишния, ще е постижение. Чудо не може да се очаква, но има начини да се направи един смислен и разумен бюджет, обобщи той.

Бюджетът проектира политиката на дадено мнозинство. Тук не очаквам кой знае какви постижения. Ние сме в криза, ЕС е в криза, Германия, Франция и т.н. На нас ни трябва друга философия на бюджета – да се върви не към раздаване на пари, а към орязване на разходи и да не се наливат пари в нереформирани сектори. На нас ни трябва политика на реформи и такъв бюджет. Аз не виждам такива намерения, затова максималното, което очаквам е да имаме по-стегнат бюджет, подчерта той.
Бизнесът го притесняват условията, които са отвратителни в последните години. Прословутата административна тежест не само, че не се намалява, а се увеличава с всеки ход, тормоз, съвършено безсмислените регулации, посочи Стойчев.

Трябва да разберем, че успешните общества помагат на малкия производител не защото са богати, а защото се грижат за малкия бизнес. Няма нито едно успешно общество, което да не поставя на първо място малкия и среден бизнес. В Германия 90 на 100 от индустрията е малък и среден бизнес, във Франция – също. Това е гръбнакът на системата. У нас е точно обратното – законите или фаворизират големия, или изобщо не се прилагат регулациите, изтъкна заместник-председателят на Асоциацията на индустриалния капитал.

Влизането в еврозоната не зависи вече от нас. България е подписала, ние сме ангажирани, въпросът е кога. Най-добре за страната ще бъде да влезе в еврозоната, когато е подготвена за това. Всички знаем, че в момента страната ни не е добре подготвена. Казват, че кредитът ще поевтинее. Ами ако се повиши? Като част от еврозоната ще поеме онази част от дълга на Европа, която е обща. Кой ще го плаща? Големите страни ще се възползват от това, а ние ще останем на опашката. Нашият голям проблем е, че ние имаме политическа класа, която не се интересува от това, обясни още той.
Появата на големи търговски вериги в България доведе до множество позитивни неща – изсветляване на бизнеса, цивилизоване на бизнеса, подобряване на обслужването на хората и предлагането на разнообразието. Проблемът е в отношението на търговските вериги към производителите. Това се нарича злоупотреба с прекомерна търговска сила, тоест няма равнопоставеност, извиват се ръцете. Надценките, които веригата взима спрямо големите производители спрямо надценките, които взимат от български производители е в пъти различна. Това нещо убива малкия производител. В момента малкият и средният производител получават най-малко пари, дори работят на загуба, докато печалбите отиват в посредника. Българското производство е най-важният въпрос на националната ни сигурност. Гладът ще измори всички при една криза, подчерта Кънчо Стойчев.

По думите му няма достатъчно българско производство, защото веригите го убиват.

Стойчев подчерта, че ще подкрепят всичко, водещо до равноправие на българския производител, не само бърникане на ценовата политика. Трябва да се премахнат и картелите и монополите, каза още той.