Как да действаме на пътя, ако човек се хвърли под/пред колата ни? Адвокат Елица Буенова пред ФАКТИ


Мъж стъписа шофьорите и причини пътно-транспортно произшествие на столичния бул. „Цар Борис III“ с действията си преди дни. На видеото, разпространено в социалните мрежи, се вижда как той изскача пред преминаващите автомобили и сам се хвърля под гумите на една от колите. За щастие, всичко това се размина без сериозни последици и жертви в понеделник, а днес стана ясно, че той се е самоубил. Мъжът е скочил от висок етаж в ж.к. „Младост“. Със сигурност това е нетипична ситуация на пътя, когато човек се хвърли под колата ви, но до какво може да доведе и какво да правим… Пред ФАКТИ говори адвокат Елица Буенова.

– Адвокат Беунова, преди дни мъж хвърли в паника водачи на автомобили, защото сам се хвърляше под гумите им. Ситуацията на пътя е нетипична, но до какво би могла да доведе тя?
– В случая имаме един мъж, който е или психично болен, или под въздействието на тежки наркотици. Мотивите му да прави това могат да са различни. Проблемът в тази ситуация е, че той освен да се самоубие или да се самонарани, би могъл да вкара водачите в сериозни „приключения“ и то доста неприятни. В този случай на кръстовището има камери, но ако нямаше камери или свидетели и някой водач го убие, ще започнат дела и куп разправии.

Водачът ще бъде съден за причиняването на смърт,

а близките на загиналия, иначе допуснали той да изпадне в тази ситуация, ще отправят претенции за изплащане на обезщетения. Дали ще успее да докаже своята невинност… Това ще зависи от куп фактори.

– Как трябва да реагират водачите в такава ситуация…
– Съгласно чл.20, ал.2, изр.2 от Закона за движение по пътищата водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението. Още когато видят човек на пътя – независимо дали това е на разрешено, или на неразрешено място, водачите трябва да знаят, че той е опасност за движението и са длъжни да спрат и да преминат бавно и на съответната дистанция покрай него.

В случай, че някой скочи пред колата им, те са длъжни да спрат.

Всяка маневра в тази ситуация – било завиване на ляво или на дясно, се води спасителна маневра и те могат да я предприемат само ако са на 100% сигурни, че няма да причинят вреди другиму.

Ако за да избегнат сблъсъка с човек, който е скочил пред колата им, завият и убият друг човек на тротоара или в друг автомобил, в който са се блъснали вследствие на спасителната маневра, водачите ще бъдат съдени.

Ако се блъснат в стълб и загинат, лудият няма да бъде съден, защото не носи наказателна отговорност, но ако убият някого, те ще бъдат съдени за неговата смърт. Ако обаче блъснат и убият този, който е скочил пред колата им и успеят да докажат, че това е било нарочно и те не са можели да предотвратят удара чрез спиране, тогава ще бъдат оправдани, ако изобщо бъде внесен обвинителен акт срещу тях в съда.

– Кой какви права има на пътя при такава ситуация…
– За съжаление,

българското законодателство не говори за права, а само за задължения.

Пешеходецът няма право да е на пътя и да скача пред колите, а водачите нямат право да го блъснат, в случай че са можели да го възприемат своевременно като опасност и ако се налага да спрат, докато той не се махне от пътя.

– На каква санкция подлежи мъжа, който прави това?
– Аз наистина се затруднявам да кажа дали той изобщо подлежи на някаква санкция, дори и да приемем, че се касае за човек, който е психически годен да носи отговорност. По-скоро си мисля, че това е някакъв вид хулигантска проява. А в случай, че той е психично болен, трябва да се мисли в посока дали неговите близки не следва да бъдат подведени под отговорност за злепоставяне.

– В случая, за който си говорим, на булеварда има камери, които доказват, че водачите нямат вина. Ако това стане на място, на което няма камери… Само на свидетели ли трябва да се разчита…
– Първо да уточня –

ако някой го беше убил, от това, което щеше да се види от камерите, изобщо нямаше да се стигне до извода, че водачът е невинен.

Както казах, ако водач види опасност на пътя, а този пешеходец очевидно е бил такава през цялото време, той трябва да намали, а при необходимост да спре.

Тоест, когато видите луд да тича по пътя и не спрете, поради което го блъснете или той скочи пред колата Ви, може и да не успеете да докажете, че сте невинен, въпреки че на всички ни се иска да е точно така.

За собствена защита аз винаги съм призовавала водачите да си сложат видеорегистратори. Това е единственият начин в една такава ситуация да докажете, че сте невинен или поне да намалите вината си. Скоро един мъж ми писа, че момиче, което е чакало на спирката, е скочило пред колата му непосредствено пред него. Отървал се е само и единствено благодарение на записа от видеорегистратора си.

Противно на вярването на хората, че записите не важат в съда, това не е вярно.

Минаваме ги през видеотехническа експертиза, за да се докаже, че не са манипулирани и автотехническата експертиза се изготвя на база на тях.

– Ясно е, че водачът в случая няма вина, но стресът, на който е подложен…
– Както казах вече, изобщо не е ясно, че няма вина. Напротив. Ако го беше убил, той определено щеше да има вина, защото ясно се вижда как този човек върви по улицата и има проблем. Така че този стрес щеше да е несравним със стреса, който щеше да следва оттук нататък. Знам, че на хората ще им се стори доста несправедливо, но това, че даден човек тича по пътя, не означава, че можем да го газим, нали?

– Имала ли сте такъв случай в практиката си…
– Имала съм най-различни случаи в практиката си. Идентичен на този е водач, който блъсна и уби непълнолетно психически болно дете в едно село. Всички скочиха да защитават водача срещу „местното идиотче“, което обърнете внимание изобщо няма право да е на този мотор, но спечелих делото и водачът беше осъден по гореизброените причини.
Водила съм и дело за ПТП, при което пиян водач на лек автомобил, блъска пиян пешеходец, който пресича пътното платно по диагонал. И него го осъдихме.
Имала съм и случай на мъртво пиян, който е паднал и може и да е бил заспал по средата на пътя. Един минава през него и го убива. Осъдихме го. Можел е да го възприеме като опасност, следвало е да го заобиколи или да слезе да види какво е това – да не би да е човек, но той е избрал да блее и да мине отгоре му, поради което и понесе наказателната си отговорност.
Имах и един случай, при който пиян върви по пътя в тъмната част на денонощието. Водачът кара с превишена скорост, блъска го и го убива. Друг случай, при който пострадалият най-вероятно е ходил по малка нужда в храстите и на излизане е засякъл пътя на водача, автомобилът го е блъснал и го е убил. И тези водачи са осъдени. Затова водачите трябва да знаят нещо много важно –

когато се движат извън града всичко би могло да бъде предвидимо препятствие – човек или животно, или идиот, който си е зарязал повреденото МПС по средата на пътя, без да го обезопаси.

Затова има изискване водачите да се движат с такава скорост, която да бъде съобразена с осветеността пред фаровете им, така че да могат своевременно да възприемат опасността и да спрат. Ако на дълги тази скорост е около и над 100 км/ч, защото зависи от фаровете, на къси тя е 60-70км/ч. И въпреки че извън града разрешената скорост е 90 км/ч, ако се движат на къси, то те трябва да намалят на около 65км/ч, ако не искат да бъдат осъдени за нечия смърт.

Но съм работила и по едно дело, по което един отново луд, буквално беше скочил под гумите на кола, която се движи извън града по главен път. Тогава имаше свидетели, от уврежданията си личеше, че пешеходецът е скочил в последния момент и делото срещу водача беше прекратено.

Така че дела много, варианти също. Важното е да сме предпазливи на пътя, да следим пътната обстановка и да съобразяваме скоростта, с която се движим. А за наша безопасност е добре да си сложим и видеорегистратори.