Как един микробус е изряден за движение в Англия, а в България се оказа проблемен? Историята на българин, завърнал се у нас със семейството си от Обединеното кралство, разказва Нова тв.
Ходенето по мъките за Илиян започва през пролетта на миналата година. Тогава заедно със съпругата си се връщат във Варна след гурбет в Англия. С тях вземат и микробус, който са закупили и ползвали там. „Реших да си го взема в България, за да ми върши работа за лични нужди. Закупен е в Англия от мен. Там си го управлявам години. Бяха платени абсолютно всички застраховки. Редовен е”, обяснява Илиян Тодоров.
У нас обаче „Пътна полиция” не смята така. При опит да регистрира микробуса във варненския КАТ, полицаите го задържат заради съмнения, че е краден. Тече проверка, която не потвърждава това, разказва Илиян. „Отидох за продължаване на регистрацията в КАТ-Варна. Оттам изискаха други неща, които не съответстваха. Оказа се, че бусът бил катастрофирал, после е направен ремонт. И тотално ми отказаха от КАТ-Варна да го регистрират”, обяснява Илиян Тодоров.
Според адвокат Илия Тодоров не винаги КАТ може да откаже регистрация на превозно средство заради това, че е катастрофирало, но има и такива случаи. „Когато става въпрос за тежка катастрофа с увредена рама на самото шаси или някакъв вид тотална щета. Например наводнявани автомобили, автомобили с биозараза, разливане на течности и други хипотези”, обясни Илия Тодоров.
В позиция до NOVA от ОД на МВР във Варна заявиха, че отказът се дължи на това, че била със заличена част от VIN номера и второ – липсвал полимерен стикер с положен VIN номер на мястото, определено от завода производител.
Междувременно Илиян внася в Митниците мито и ДДС за микробуса от около 4 000 лева. След отказа за регистрация той е поискал да му бъдат върнати парите.
„От „Митница”-Варна ми предоставят документ, че въз основа на някакви членове и т.н., които никой не може да разбере. Говорих с двама адвокати, те викат такъв казус досега сме нямали. И подарявам на „Митница”-Варна над 3700 лева, които отказват да ми върнат”, коментира Илиян Тодоров.
Потърсени за коментар, от Агенция „Митници” заявяват, че възстановяването на мито не е обвързано с регистрацията в „Пътна полиция”. И уточняват, че искането на Илиян не попада в регламентите за анулиране на митническа декларация.
„Трябва преди да внесем такъв автомобил в България, да проучим какъв тип е талонът, с който ще го внесем, каква е била увредата, дали тя е основателна причина КАТ да ни откаже регистрация”, обясни Илия Тодоров.
Така за Илиян остава една-единствена възможност – да се раздели с микробуса в пункт за вторични суровини.