Христина Христова: Не е добре служебно правителство да внася бюджет


Две седмици след началото на новата година нямаме бюджет, нямаме редовно правителство. Даже нямаме действащ т. нар. удължителен закон за действие на предишния бюджет до приемането на новия за 2025 г. Това коментира в студиото на „Денят започва“ по БНТ бившият социален министър Христина Христова.

„Това не е никак благоприятно за държавата, като имаме предвид, че наистина бюджета е най-сериозният, най-силният политически инструмент да се управлява държавата, да се правят политики за хората и за бизнеса. Надяваме се новото правителство да направи може би нов бюджет“, каза Христова.

Според нея обаче, това не е съвсем сигурно и вариантите са два: „Единият вариант е да се направи анализ на внесения бюджет и между първо и второ четене да се получат много предложения, които да променят може и коренно някои от параметрите, но макроикономическата рамка едва ли може да се промени. Много обективни са показателите и за инфлацията, за очаквания БВП. Но може да се променят и мерките за приходите, за стабилизиране и увеличаване на приходите и може да се променят мерките за ограничаване на разходите.“

По думите ѝ, не е добре служебно правителство да внася бюджет, защото се приема, че служебното правителство има малко повече технически и технологични функции.

„Министрите в едно редовно правителство имат своята визия и надявам се сега новите министри вече да имат своята визия за сектора, който управляват. Но много е важно, ако все още е в пълен застой закона за бюджета на държавата, а то е така, той не е разглеждан даже в комисията по бюджет и финанси“, уточни тя.

Според Христина Христова, проблем е, че много бюджетни организации в образованието, здравеопазването, общини не са получили за януари средства за т. нар. делегирани от държавата дейности. Това са социалните услуги за възрастни хора, за хора с увреждания, за деца, поясни бившият социален министър.

Exit mobile version