Не виждам обективна причина да има по-ниски ставки за хляб и за ресторантите. Няма кризисна ситуация в тези сектори, заяви икономистът Георги Вулджев в интервю пред БНР.
„Видяхме, че самият ефект при ресторантьорите не се забелязва в цените, когато намалиха ставката на ДДС-то. От потребителска гледна точка не видяхме плюс. Какви биха били аргументите да се запази ниската ставка“, коментира той в предаването „Нещо повече“.
Според него Законът за приходите и разходите би трябвало да бъде приет в края на 2024 г.:
„От него зависят редица парични потоци – пенсии, заплати естествено и компенсации, свързани с електроенергията, ако има скок, както още има такъв риск. Ако се случи и няма закон, няма как да изплатят компенсации. Затова е важно да бъде приет.“
Икономистът посочи, че важен детайл е начинът, по който работи, защото като се приеме законът влизат в сила всички допълнителни разходи за заплати гласувани от НС.
„Тези увеличения автоматично влизат в сила и ще могат да се изплатя, доколкото има пари в държавните институции. А законът определя нивото на приходите, което е било през 2024. Може да се окажем в ситуация с по-високи разходи за заплати, но няма пари в хазната да бъдат покрити и на по-късен етап да се изплатят, защото се вписват като задължения“, коментира той.
Неговото очакване е през март приходите и разходите да са по-високи, „ако се задържи добрата траектория, да са с 10% по-високи в сравнение с 2024 г.“:
„Но не е достатъчно, защото цялостният ръст на приходите за заплати е много по-висок. Една голяма част от увеличенията на заплатите не трябваше да се планират и Министерство на финансите трябваше да предложи да се ревизират. Не виждам как ще се случи това, защото може би няма да има кабинет.“
Георги Вулджев смята, че ако не се приеме цялостен нов бюджет, трябва да се направи ревизия на тези допълнителни разходи, гласувани в парламента през 2024 г.