Какви реформи са необходими в МВР и ще ги направи ли новото ръководство?
„Това, че е човек извън системата, не е проблем, а стандартна европейска практика. Идеята е министърът да управлява някаква форма на граждански контрол, както е в повечето министерства“, заяви бившият зам.-вътрешен министър Филип Гунев в „Денят ON AIR“.
По думите му, когато полицай стане министър, той често слага на първо място нуждите на служителите.
„Бързото оттегляне на Иванов даде сигнал, че политически никой не тръгна да хаби особен ресурс да го защитава. Всички, които го познават, знаят, че на всеки в някаква такава позиция му се налага да работи с един или друг министър и това не го прави човек на някого“, допълни Гунев за Bulgaria ON AIR.
Според него Ивайло Иванов е постъпил правилно като се е оттеглил от поста си.
„Той беше и жертва на политическа чистка, която министър Рашков направи в целия сектор на сигурността. Те щяха да го махнат, за да си овладеят МВР. Когато професионалното ръководство се политизира и ги уволняват с всяко следващо правителство, свестните полицаи на високи нива осъзнават, че това ще е краят на тяхната кариера“, подчерта гостът.
Това, че няма никаква независимост от тези политически чистки на тези главни секретари прави тази политизация в МВР, категоричен е Гунев.
„Има нужда да се вдигнат най-ниските заплати. Нормално е, когато имаш полицейски служител със средно образование, той да има двойно или тройно по-малка заплата от офицер с 20 г. опит. Просто стартовите заплати са твърде ниски. Полицаи се обучават трудно. Трябва непрестанно да се грижиш заплатите да се вдигат леко“, посочи той.