Транспортният министър Гроздан Караджов допуска, че полетът на дрона, който навлезе на летище София, може да е провокация. Безпилотната машина два пъти е заставала на пътя на кацащите самолети, съобщи БНТ.
Дронът е бил значително по-голям от познатите ни дронове за видеозаснемане. На два пъти е заставал на пътя на кацащите самолети и има данни, които могат да доведат до извода, че това е било целенасочено. Такива машини могат да бъдат управлявани дистанционно от разстояние до 40 километра и могат да имат двойна употреба. На среща на вицепремиера и транспортен министър с РВД, службите за сигурност от МВР и ДАНС, летище София и Гражданската въздухоплавателна администрация са набелязани както мерки за повишаване на сигурността на летищата, така и законови промени.
Дронът, навлязъл в района на летището в петък вечерта, прилича на малък самолет. Размахът на крилете му е метър и половина. Машината тежи около 30 килограма и при сблъсък със самолет може да предизвика фатални последици.
„Такива дронове не се намират обикновено, те са специално изработени и за съжаление такива дронове могат да имат и двойна употреба. На второ място уменията да се управлява такъв дрон, тип „малък самолет“ означава някой със специална подготовка и с такива възможности“, категоричен е Гроздан Караджов, вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията.
Радарите на РВД са прихванали дронът и са проследили траекторията му на движение. Той е приближил западната страна на пистата и е застанал точно на полосата за кацане на приближаващи самолети. След като авиолайнерите са пренасочени за кацане от източната страна на пистата, дронът се е преместил и е започнал да кръжи в тази част на полосата.
„Всичко това ни води към извода и тук искаме да сме максимално открити към обществеността, че става дума за провокация или някой се опитва да тества системите за сигурност на летището“, допълни министър Караджов.
Откриването на подобни летящи обекти, поради малкия им размер, е трудно и по тази причина е необходимо изграждането на две системи.
„Едната, която да е на летището и да покрива периметъра на самото летище, т.е. от типа „железен купол“, обясни транспортният министър.
Тази система трябва да дава възможност за неутрализирането на безпилотни средства, които приближават летището на критично разстояние. Изграждането на тази система е ангажимент на летищните оператори. Държавата ще отговаря за изграждането на втората система на сигурност.
„Това е възможността в радиус около 20 км около летището да се засичат всички дронове и това ще бъде функция на държавата“, обобщи Караджов.
В този периметър дроновете ще трябва да бъдат откривани и проследявани, за да може при съмнения за злонамерено наближаване на летището, той да бъде неутрализиран преди да достигне подходите за кацане и излитане на опасно разстояние.
„И второ, което е още по-важно, да се хване този, който го управлява, който може да е във всяка една друга точка“, подчерта министърът на транспорта.
Гроздан Караджов очерта и необходимостта от законови промени, които да позволяват на службите за сигурност да свалят дронове, както и събраните електронни доказателства да се използват в наказателни производства.