Документален филм разказва за „приключенията“ на киселото мляко отвъд океана


Документалният филм „Българската бактерия“ разказва за това как българското кисело мляко, с дълбоките си корени в историята на Балканите, е подхранило „меката“ дипломация и културното сътрудничество с Япония. Далече от политиката, българският Лактобацилус Булгарикус доказва, че положителни неща могат да се случват. Не можа да му устои дори Япония, която не дава доверието си всекиму. Думите са на Николай Василев, режисьорът на лентата, чиято тв премиера е на 22 януари по БНТ, пише още БТА.

„Филмът се е съсредоточил върху интересната история за срещата на японската култура с Лактобацилус Булгарикус. Тази история е истинска и е свързана с легендарен японски император. Хирохито посещава българския павилион на „Осака експо ’1970“, въпреки че това не е в официалната му програма. Опитва кисело мляко, разказват му за българския лекар д-р Стамен Григоров, който през 1905 г. открива специална бактерия в проби от българско кисело мляко и я нарича Лактобацилус Булгарикус. Не пропускат и изследванията на нобеловия лауреат Иля Мечников, който свързва дълголетието на българските столетници с консумацията на кисело мляко. Всичко това било толкова интересно за императора, че той прекарал 45 минути при българите, вместо предвидените 15. Дори пожелал същата програма да се повтори на следващия ден за принца и принцесата“, разказва режисьорът.

„Това е сензация за японските медии и те я подемат. Точно тук, в историята за нашия супербацил, влиза японската корпорация Meiji, която повече от 100 години присъства на японския пазар с производство на млечни произведения и сладкиши. До този момент натуралното кисело мляко е абсолютно непознато за японската култура, известни са само сладките йогурти. Директорът на компанията изпраща екип от специалисти, който да опита българското чудо. Той е твърдо решен да подготви нов бранд – Meiji Bulgaria Yogurt, и да научи японците да ценят вкуса на здравето. Но преди да се превърне в лице на компанията, брандът ще преодолее драматични изпитания. Meiji прави показно как, когато си убеден в качеството на продукта си, можеш да обърнеш потребителските нагласи с бизнесдипломация и реклама“, коментира Николай Василев.

Във филма „Българската бактерия“ участват проф. Мария Йотова, културен антрополог и професор в университета „Рицумейкан“. Днес тя е известна като познавач на технологиите за производство на млечни продукти в Япония. В кадър са също Калоян Махлянов, който години наред е рекламно лице на Meiji Bulgaria Yogurt, доц. д-р Светлана Минкова – дъщеря на Тодор Минков (директорът на „Млечна промишленост“, при когото е сключен договора с японците преди близо половин век), и Ирена Иванова – наследник на д-р Стамен Григоров.

Exit mobile version