Борислав Сандов: Повече са въпросите, отколкото явните отговори, защото много трудно може да се стигне до кабинет


След като ГЕРБ поднови преговорите за кабинет с БСП и ИТН, неофициално се появи информация, че редовната власт е вече договорена, а за премиер се готви Росен Желязков.

„Важно е да има правителство, но има твърде много препъникамъни. Вървят към по-възможния вариант да няма правителство. Коалиция означава поне четири субекта“, заяви бившият екоминистър Борислав Сандов в предаването „Денят ON AIR“.
По думите му повече са въпросите, отколкото явните отговори, защото много трудно може да се стигне до кабинет.

„Ако се стигне да такъв, има рискови фактори, като единият е ИТН – те са непредвидим коалиционен партньор, непостоянни са и много лесно се извъртат“, каза Сандов пред Bulgaria ON AIR.

Бившият екоминистър е на мнение, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също променя мнението си бързо.

Ядрената енергетика няма бъдеще
Инвестицията в АЕЦ е държавна инвестиция. Защо трябва да продължаваме да планираме скъпи неефективни проекти? Те са военни мишени, както виждаме във войната между Русия и Украйна. Колкото до АЕЦ „Козлодуй“, тези реактори, които в момента оперират, произвеждат почти 40%, и те ще продължат да оперират. В същия момент имаме толкова бързо нарастване на възобновяемите енергийни източници. Трябва да спрем да заравяме публични средства в енергетиката. Трябва да либерализираме пазара. Няма бъдеще ядрената енергетика. Тя не се развива, тя е в плато и загасва. Идват новите технологии с нови мрежи и големи батерии. Държавата трябва да организира преносната мрежа и да гарантира капацитет“, подчерта Сандов.

Корупцията и кражбите са в основата и на безводието

По думите му през последните години са се влошили отношенията ни с Япония заради ПАВЕЦ „Чаира“.

„Да се опитваш да корумпираш японци е голям проблем. В България корупцията винаги е била проблем №1. Ние сами се спъваме в много отношения“, посочи той.
Според него корупцията и кражбите са в основата и на безводието.

„Едни от най-големите корупционни течове през последните 20 години са от публични средства, идващи от европейски фондове, във ВиК проекти. Накрая го заравяш и не се вижда, докато не започне да се пука“, отбеляза още Сандов.

Read more...