Българи без право да работят в Англия
Издаването на осигурителен номер за работа в Англия в момента е спряно заради мерките срещу коронавируса. За това сигнализират българи в групите в социалните мрежи.
Причината е, че бюрата по труда или по-известните в Обединеното кралство Джоб центрове в момента не работят за да ограничат физическите контакти.
Засега няма и информация кога ще отворят. Необходимостта от осигурителен номер е за всички, които планират да работят на територията на Острова. Без този номер работодателите не наемат хора. За да го получат обаче първо е необходимо да се заяви в бюрото по труда, че лицето желае да кандидатства за осигурителен номер. След около седмица от джоб центъра изпращат писмо на посочен от заявителя адрес с покана за интервю. Така хората трябва да посетят в уречения ден и час институцията и тогава служител от центъра го разпитва за нуждата му от осигурителен номер. До месец след провеждане на интервюто желаещият получава писмо с осигурителния номер или отказ за предоставяне на такъв с мотиви.
В социалните мрежи темата е широко дискутирана, тъй като много наши гурбетчии искат да заминат за Англия и се интересуват от документите, които трябва да си извадят за работа. Сред дискусиите има и такива, които твърдят, че има работодатели, които наемат и без осигурителен номер, но реално може да се работи определен срок, например един месец.
Други пък предлагат съдействие за издаване на осигуровка, веднага след като джоб центровете бъдат отворени срещу 30 паунда. Срещу 50 пануда пък може да се наеме преводач, който да се яви на интервю за иншуранс, с човек, който не говори езика. За по- неориентираните се предлагат редица такива платени услуги. Например за съдействие за издаване на статут за уседналост искат по 50 паунда. Между 70 и 100 паунда пък излиза таксата за счетоводител, който да приключи данъчната година.