Baddie манията или защо жените искат да се събличат в социалните мрежи


През последните години терминът baddie /от„лош“/ навлезе в популярната култура и определи начина на живот на стотици хиляди момичета по света, пише Lenta.ru. И това не е изненадващо: движението се основава на популярни концепции за феминизъм и женска сила, които са придружени от провокативен стил на облекло, пълно самоприемане и взаимна подкрепа в медиите. Флашмобът, който на пръв поглед изглежда положителен, обаче има и обратна страна. За да съответстват на образа, неговите последователи подчертават предимствата на фигурите си, като предпочитат откритите тоалети и публикуват полуголи снимки. В резултат на това те бяха изправени пред това, срещу което се бореха: да бъдат възприемани като сексуален обект.

Защо жените искат да се събличат в социалните мрежи и как това стана важна за феминистките?

След 2010 г. социалните медии започнаха да се превръщат в пространство, където жените могат да създават лични канали и брандове, като показват на своите последователи своя начин на живот и вкус. Появиха се сериозни инфлуенсъри като Кайли Дженър и Емили Ратайковски, които използват платформите не само за рекламиране на своите продукти (често марки за дрехи и козметика), но и като платформа за себеизразяване, която достига до милиони момичета от всякакъв етнос и тип тяло.

„Вие не се срамувате от себе си и тялото си, разкривате своята сексуалност и се борите срещу патриархалните стереотипи за скромните момичета. Отличен пример за това как голотата се превръща в изразяване е работата на модела и феминистка Емили Ратайковски. В началото на кариерата си тя участва в откровено видео и го нарече феминистко изявление и символ на факта, че никой не може да ѝ каже кога и как да покаже тялото си“, казва YouTube блогърът Маша Силантиева за baddie културата.

Наистина, с течение на времето движението отвори вратите си за жени от всички раси, възрасти и професии, всички от които се стремяха да възприемат естетиката на „лошите“. Американските рапъри Карди Би, Ники Минаж, Лизо и Меган Дъ Стелиън станаха значими активисти на тенденцията, застъпвайки се за приобщаване, призовавайки жените да се гордеят с уникалните си преживявания и красота. Тези изпълнители са доказали с личен пример, че е възможно да се постигне успех въпреки нестандартния външен вид.

Как изглежда един baddie последовател?

Типичният „злодей“ излъчва пълно самочувствие, смелост и самоуважение. В това ѝ помага луксозният ѝ външен вид – обикновено съблазнителен, но съобразен с всички канони на бодипозитивизма. Тесни отворени рокли, топове с ниско деколте, обувки на висок ток се възприемат от момичетата като атрибути на женственост и сила и в същото време подчертават чертите на тялото им, било то закръглени форми или тон на кожата. Дръзкият грим играе специална роля в образа. С помощта на козметика лошите подчертават високи скули, плътни устни и изразителни очи, съчетани с перфектна кожа и прическа.

Профилите на Baddies в Instagram са пълни с кадри не само от събития, но и от плажни почивки. На тези снимки момичетата щастливо позират в бански костюми, демонстрирайки своята сексуалност. Същото се случва и в TikTok, където последователите на концепцията бързо печелят последователи, като танцуват полуголи пред камера. Естетиката процъфтява в социалните медии благодарение на хаштаговете #Baddie и #BaddieStyle.

Поддръжниците на културата твърдят, че „лошите“ олицетворяват форма на модерен феминизъм, борейки се със стигмата и насърчавайки освобождението. Тази гледна точка обаче не е лишена от противоречия. Критиците казват, че движението е повърхностно и не издига жените, а по-скоро укрепва идеалите на консуматорството в обществото. Защото реалността е, че днес момичетата се сексуализират повече от всякога в историята.

Лошите жени са изправени пред постоянно обективизиране. Често жените, които се идентифицират като лоши, са обект на присъди, които се фокусират единствено върху външния им вид и игнорират техните постижения и лични качества. Излагането на тялото се превърна в част от културна практика, която, от една страна, се разглежда като акт на себеизразяване, но от друга, може да се възприеме като отклонение от по-дълбокия подход към феминизма.

В това нямаше да има нищо лошо, ако сексуалността не беше станала задължителна характеристика на жената и не беше наложила ролите на пола. Излагането не е проблем, но не трябва да е единственият начин да се чувствате уверени. Жените могат да направят това за себе си, не за мъжете.

Какво всъщност стои зад желанието да покажете тялото си?

„Жените станаха свободни преди около 100 години. Преди това в най-добрия случай тя просто не беше вземана на сериозно, а в най-лошия можеше да бъде публично изгорена на клада в името на Бог. А какво е жена, която можеш просто да вземеш и да изгориш? Това не е човек, а тяло, което трябва да се подчинява на чуждата воля и изобщо не принадлежи на себе си“, казва патопсихологът, специалист по кризисна психология и поведенчески анализ Василиса Кулешова.

„Първо, тази степен на несвобода даде на мъжете известна степен на власт. Второ, това генерира огромно количество гняв и усещане за несправедливост у жените, което доведе до радикален феминизъм. Днес колективното женско се опитва с всички сили да си отмъсти. Това се случва чрез бунт и демонстрация, че сега само собственичката на красивото тяло може да го контролира и никой няма право да го докосва без нейното съгласие.?“, пише YouTube блогърът Маша Силантиева.

Обществото постепенно свикна с голото женско тяло. „Преди се носеха поли до пода, после до коляното, а след това всичко свърши с ултра-мини. И тук разговорът не е за стандарти за приличие, а за това, че всичко се нормализира и регулира с времето, продължава Кулешова. „Говорим за т.нар. прозорци на Овъртън: психиката има способността да се адаптира буквално към всичко и ако в един момент стане прието да се разхождате голи, след няколко века хората дори няма да си спомнят, че дрехите някога са съществували. ”

Според психолога сексуалността е неизменно успешна маркетингова стратегия на всички времена. Сексът се продава много лесно, защото всеки иска да бъде желан, привлекателен и секси. Това е основата на психологическите нужди и в същото време провокативно табу, което не може да остане безразлично и във всеки случай ще предизвика положителна или отрицателна реакция.

Обективизирането е вид обезценяване на личността: гърдите на жената рекламират сутиен, дупето ѝ рекламира дънки, а лицето ѝ рекламира козметика. И това, което стои зад картината, вече няма значение

„Във времената, когато жените бяха изгаряни на клада, духовността и божествеността на човешкия произход бяха обезценени. Сега човечеството е на подобен етап, само че се покланя на различен бог. Ние се покланяме на бога на маркетинга, продажбите и влиянието. Всеки иска да стане богат и известен, жертва голото си тяло на олтара и в замяна получава богатство и публика“, обяснява в заключение психологът Василиса Кулешова.

Read more...