Ясни са рисковете за живота, пред които ще се изправят първите хора на Марс


Експерти от Медицинското училище към Университета на Южна Калифорния (USC) описаха заплахите за здравето и живота, пред които ще се изправят първите хора на Марс. Изследването е публикувано в списание GeoHealth.

На първо място, експертите подчертаха честите пясъчни бури: например през 2018 г. марсоходът Opportunity беше изгубен заради тях. „Има много потенциално токсични елементи, на които астронавтите могат да бъдат изложени на Марс“, каза д-р Джъстин Л. Уанг. Те включват силициев прах и железен прах от базалт и нанофазно желязо.

Отбелязва се, че прахът на Марс е по-опасен, отколкото на Земята, тъй като има по-малък размер на частиците и се отстранява по-трудно от белите дробове. Според изследователя астронавтите, посетили Луната, също са се сблъскали с респираторни заболявания заради праха. Джъстин Л. Уанг каза, че силиконът може да причини силикоза. В допълнение, колонизаторите на Марс могат да бъдат отровени при контакт с перхлорати, железни оксиди, гипс, фрагменти от хром, берилий, арсен и кадмий.

„Микрогравитацията и радиацията имат отрицателно въздействие върху човешкото тяло и могат да направят астронавтите по-податливи на болести и да усложнят лечението“, отбеляза ученият. Той каза, че е важно да се предпазят хората на Марс от токсичния въздух с филтри и да се подготвят за това, че астронавтите просто се разболяват“.

Изданието посочва, че еднопосочно пътуване до Марс може да отнеме от шест до девет месеца, докато мисията за връщане може да отнеме до три години. През цялото това време хората ще живеят и работят в неблагоприятни и дори екстремни условия.