Пълнолуние и любов: Снежна луна ще изгрее в небето в нощта на Свети Валентин


Втората пълна луна за 2025 г., известна като Снежната луна на февруари, ще се издигне над източния хоризонт тази седмица в ярък оранжев блясък. Но този месец има допълнителна причина да наблюдавате пълнолунието, когато то се издигне по-високо в нощното небе: неговият кралски спътник.

Пълнолунието ще настъпи точно в 8:53 ч. източно време (EST) в сряда, 12 февруари, и ще бъде най-добре видимо привечер по време на лунния изгрев. То ще се намира в съзвездието Лъв, над ярката звезда Регул.

Луната ще изглежда ярка и пълна не само на 12 февруари, но също така на 11 и 13 февруари.

Най-ярката звезда в съзвездието Лъв, Регул, се намира на около 79 светлинни години от Земята и е една от най-ярките звезди на нощното небе. Тя носи прякора „Сърцето на Лъва“ заради своето разположение в съзвездието, но името ѝ означава „Малък крал“, според Sky & Telescope.

Регул е също така една от четирите „Кралски звезди“ в древната персийска астрономия. Подобно на останалите три — Алдебаран в Телец, Антарес в Скорпион и Фомалхаут в Южна риба — Регул се намира близо до еклиптиката, пътя на Слънцето през небето и равнината на Слънчевата система, според сайта Space.com.

Това означава, че и четирите звезди често се появяват близо до Луната и планетите в нощното небе, а също и близо до Слънцето през деня.

Как да наблюдавате пълнолунието

Най-добрият начин да се насладите на изгряващата пълна луна е да намерите високо място или открита зона с ясен изглед към източния хоризонт. Макар че пълнолунието може да се наблюдава лесно с невъоръжено око, използването на добър бинокъл за наблюдение на звезди или обикновен телескоп ще ви позволи да видите детайлно лунните кратери и планини.

Следващото пълнолуние, известно като Червеевата луна, ще изгрее на 14 март. В нощта преди това, Луната ще навлезе в земната сянка, предизвиквайки пълно лунно затъмнение, видимо в Северна и Южна Америка.

Единствената светлина, която ще достигне до повърхността на Луната, ще бъде филтрирана през земната атмосфера, което ще придаде на пълнолунието червеникаво-оранжев оттенък за 1 час и 5 минути, според Timeanddate.com. Заради този ръждиво-червен цвят затъмнената Луна понякога е наричана „кървава луна“.