Доц. Даниел Смилов: Част от опозицията е по-скоро на страната на управляващите, и това ще става все по-ясно и видимо


Ще бъде трудно на кабинета „Желязков“ да изпълни големите очаквания, с които е натоварен, защото става дума за доста сложна, разнородна коалиция. Това, което ще го подпомогне е, че в опозицията нещата са много добре – част от опозицията е по-скоро на страната на управляващите, и това ще става все по-ясно и видимо с гласуванията по конкретни политики. Това каза политологът доц. Даниел Смилов в предаването „Метроном“ на Радио „Фокус“.
„Борисов предпочете да има коалиция, която съдържателно е по-разнородна, но да му остава възможност да се договаря и да оставя вратата отворена, особено за „Ново начало“ и Делян Пеевски. Така че има възможности на практика част от опозиционните партии да се окажат не чак толкова опозиционни, колкото изглеждат в самото начало.“
По думите му в министерския състав има някои изненадващи и интересни назначения, като даде за пример Даниел Митов във Вътрешното министерство. Другото важно нещо, което трябва да бъде проследено според него, са политиките в бюджетната и фискалната сфера, където има нужда от свиване на разходите и ще бъде интересно как това ще бъде направено. „С първите назначения в това министерство се вижда, че сега в него се връщат хора, които бяха свързани с управлението на Борисов до 2020 година. Основното е да не се тълкува това като някакъв опит за реабилитация на управлението до 2020 година и като покана те да бъдат възстановени или поне начинът, по който се осъществяваха този модел „Борисов“, „Борисов-Пеевски“. Ще бъде грешка ако се тръгне по тази линия, защото тя ще натрупа същите напрежения и същата съпротива в обществото, каквато се изгледа през 2020-2021 година.“

За него е интересно и с каква програма ще бъде уплътнено това споразумение за съставянето на кабинета. В споразумението няма много нови политики и конкретика, но има някои неща, които сигурно ще предизвикат много дебати, като свалянето на изискваният кворум и правенето на референдуми по-лесно. „Трябва да видим какво ще бъде заложено в програмните намерения на тая коалиция преди да правим по-валидни прогнози за нейното съществуване и края ѝ във времето.“

За съставянето на този кабинет паднаха две червени линии за ГЕРБ – да не правят коалиция с проруска партия в контекста на Украинската война, втората червена линия беше да не се прави открито управление с ДПС – в момента едното от ДПС-ата е открито инкорпорирано в управленското мнозинство, което според него отваря вратата и за другото. „Това са скрити напрежения, които са заложени по дизайн в тази коалиция и управлението на тези напрежения ще бъде важен фактор за стабилността ѝ,“ добави той.
Доц. Смилов е категоричен, че очакването, че всичко зависи от новата американска политика с идването на Доналд Тръмп на власт, и на практики в България всичко може да се превърне на 180 градуса в зависимост на американската политика, е пресилена.