„Някои нарекоха направената сглобка компромис. Аз го наричам предателство. И правителство, родено в лъжа“.
Това каза в студиото на „Денят на Дарик“ Корнелия Нинова в отговор на въпрос как би определила изборът на новото редовно правителство.
„Всяка една от тези партии е обещавала преди избори на своите избиратели, че няма да се коалира с останалите – да не повтарям на Слави думите, БСП има решение на конгреса, Борисов, който казваше „нито с едното, нито с другото ДПС, никога с БСП“. Такава безпринципност, такава лъжа и измама към избирателите ще има само един ефект, за съжаление – все по-малко хора ще вярват на политиците. И с основание. Защото не може да говориш едно на 10-ти и да правиш друго на 11-ти“, посочи тя.
„Не бих допуснала такава коалиция по никакъв начин“, отговори Нинова на последвалия въпрос какво би било нейното решение за коалирането на БСП с ГЕРБ, ИТН и ДПС на Доган.
„Гордея се, че бяхме тогава единствената партия, която не се предаде на задкулисието, на дълбоката държава и тежко съжалявам, че сега ръководството на БСП предаде доверието на много хора, които очакват алтернатива на модела „ГЕРБ“. Защото това правителство е най-ужасната сглобка на всичко лошо от прехода“.
По думите ѝ кабинетът „Желязков“ е първият, може би, който започва работа без управленска програма. „До месец щели да я напишат. Президентът им даде почти 2 месеца. Уж сте опитни политици, преговаряхте там нещо постоянно, събота неделя, не спали нощем – а за какво преговаряхте 2 месеца, че нямате 2 реда програма? Очевидно е – за постовете. Законодателна промяна щели да направят в следващите месеци, а дотогава в парламента ще се работи законодателство на парче. От опит казвам, че най-лошото нещо в законодателната работа на един парламент е да работи на парче. Което означава да щипнеш оттук един закон, оттам един и да разчиташ на плаващи мнозинства“, посочи Нинова.
Според нея това е най-лошия вариант и последиците ще се видят: клиентелизъм, още корупция, кражби, разпределяне на постове единствено. „Вижте само 24 часа след гласуването на кабинета с какво се започна? За мен е потресаваща новината, че един вицепремиер има назначени 7 съветника“, каза Нинова, визирайки Атанас Зафиров. „Да се съветваш със 7 души говори за две неща: див клиентелизъм или пък имаш нужда някой да ти държи химикалката. Аз съм била вицепремиер с един началник на кабинет и на половин бройка секретарка. И това е пример само за една длъжност – представете си как цялото това нещо ще набъбне“.
„Казват, че няма да се променя данъчната политика. БСП винаги сме искали прогресивно облагане, искали сме, заради растящите неравенства, бедните хора да бъдат освободени от данък, да има скала на увеличение. Искали сме диференцирани ставки на ДДС – на хляб, на бебешките храни и дрехи, заради демографската катастрофа. Зачеркнали са го.
Има едно изречение, което казва, че ще се следва досегашната линия на екологичната политика – т.е. Зелената сделка остава без промяна. Зад тази завоалирана формулировка всъщност се казва, че ще закрият мините. И пак пълно мълчание. Говори се за запазване на суверенитета и запазване териториалната цялост на Украйна“, посочи Корнелия Нинова.
„Да много е хубаво да има редовно правителство и трябва да има. Някои казват – алтернативата бяха избори. Не. Алтернативата беше национално, надпартийно, експертно, с определен срок и ясна програма правителство“, категорична бе тя.
„До март, да кажем – бюджет за 2025, до юни – да се приеме всичко по Плана за възстановяване и устойчивост, до септември – еврозона и т.н. 10-на неща. Добри експерти, почтени хора, не крадци и не политически фигури, всички партии застават зад тях в едно национално отговорно правителство, защото кризите са тежки и ги следим дали изпълняват това. Ако не го изпълняват – правителството се сваля, ако го изпълняват – България върви напред. Принципно и просто. Не го приеха, нямаше да има клиентела, раздаване на постове, обществени поръчки“, каза още Корнелия Нинова и добави:
„Надделя обаче партийното мислене, надделя страха у някои лидери – аз твърдя отговорно, че Борисов го е страх за собственото му оцеляване и за политическо бъдеще и затова прави всичките тези компромиси“.
Попитана от кого е този страх, тя каза: „От Пеевски, от прокуратурата, от Барселонагейт, всичките дела, за които се говори, които някъде стоят на трупчета. Двигателят на това, което се създаде не е желание за стабилитет на България, развитие и прогрес – двигателят е страх и пари“.
Още от политическия разговор: „Вече не само аз го казвам, все повече се чува от анализатори, социолози, че Пеевски има пръст в това правителство. Казвам го на базата на личен опит, преживян на гърба ми, през годините, в които бях председател на БСП. Знам как Пеевски се опитваше да се намесва в работата на парламентарната група при гласуване на ключови закони, знам през кого, знам колко усилия ми е коствало да не допускам това. И знам после каква бухалка изядох“, каза Корнелия Нинова.
Попитана за министрите на БСП в кабинета, тя подчерта: „На първо място трябва да си почтен – поне, според моите представи в политиката. И на второ – да разбираш от това, за което си отишъл. Ако и двете ги имаш – значи си точно на мястото си. Докато в нашия случай и двете ги няма. Нито един от тях не е за този пост и министерство, в което е сложен“.
В разговора за съдебната система: „Решението този ВСС да не избира поради това, че е с изтекъл мандат е вярното решение, правилното решение. Освен това, този ВСС няма и морален образ да го прави, тъй като си спомняме как в един ден гласуваха Гешев, след 48 часа същите хора им наредиха – те го свалиха, после Сарафов, сега не искат Сарафов. Очевидно е, че тези хора са на каишка“, каза Корнелия Нинова и добави:
„Не вярвам, че този парламент може да постъпи принципно. Този парламент е фалшив, той е избран с фалшификация на изборите. Фалшиви избори – фалшив парламент, родено правителство в лъжа към избирателите, насочено единствено към разпределение на порции и власт. Не вярвам да изберат качествено нов ВСС“.
По думите ѝ са били възможни много лесни стъпки в съдебната реформа, които да облекчат хората, да има справедливост, бърз процес. Това са някои промени в Закона за съдебната власт, в процесуалните закони, примерно – за по-бързо съдопроизводство. „Не може едно дело да се точи 15 години, накрая или давност е дошла, или човекът е заминал в чужбина и са го изпуснали на границата. Можеха да се направят малки крачки, които да дадат чувство за справедливост. Голямата битка – за овладяната съдебна система, вече да се проведе постепенно и последователно“, посочи Нинова.
„Абсурд е такова правителство да издържи 4 години. Вероятно ще има няколко месеца живот“, каза Корнелия Нинова. Но постави важният въпрос за приемането на бюджета:
„За мен това е големият въпрос – бюджет и развитие на икономиката. Икономиката е ключова, защото се задава проблем: След настъпилата рецесия в Германия, която е основен наш партньор, след срива на чуждестранните инвестиции, има срив и на износа. Единствено потреблението е добре засега, но при този ръст на цените и то ще падне. Обратно на някои икономисти, които твърдят, че няма страшно, аз мисля, че идва страшното. И по-добре да си го кажем отсега, за да се вземат мерки. И миналата седмица едно голямо предприятие в Стара Загора с 500 души затвори“, каза Нинова, по чието време като икономически министър България се нареди на първо място по индустриално производство в Европа, за разлика от днешното 13-то или 14-то място.
„Важно е да приемат някаква смислена икономическа програма – конкретни мерки, особено за малкия и среден бизнес. Убедена съм, че малкият и среден бизнес ще изтегли икономиката. Аз бих започнала от това“, добави тя.
На въпроса – ако зависеше от вас, ДДС на хляба, Нинова бе категорична: „Нулева ставка. Ние го въведохме в Министерство на икономиката. За хляба беше с намерение да е постоянна мярка, за ресторантите – временна“.
На реплика, че е популизъм ставката за ДДС на хляба да е нула, отговори: „Как може в половин Европа да е нулева ставка, тук да не може? Таванът на цените бил отживелица? В Гърция има таван на цените, а управлява дясно правителство. Във Франция – правителството се събра със собствениците на търговски вериги, изготвиха един списък от стоки, за които казаха: слагаме таван на цените“.
Попитана, откъде би започнала, ако „Непокорна България“ е в парламента: „Бюджетът е най-важен. Защото през него се решават всичко останало. Втори приоритет – цената на тока и енергетиката. Безумие е да плащаме най-скъпия ток, да си изнасяме въглищата в Сърбия и Македония и да купуваме от тях обратно енергия. И на всеки 3 месеца да расте цената. А пък като падне снега – да се късат жиците, да няма ток и някое частно ЕРП да ти обяснява, че е форсмажор да вали сняг през зимата. Сбъркани подходи и липса на всякаква отговорност“, коментира тя.
И в разговора за децата и джендър идеологията: „Досега беше светотатство да се изправиш срещу джендър идеологията. Сега се радвам, че новоизбраният президент Тръмп обръща тенденциите – веднага каза, че ще започне със забраната на фармацевтичните продукти, които подпомагат смяната на пола и спирането на растежа в пубертета и т.н., категорично заяви „ние сме мъж и жена, и нищо друго“. И изведнъж, едни и същи въртиопашки, с които години съм спорила, които са ме обиждали, които твърдяха, че можем да сме 48 някакви неща, извън мъж и жена, в момента ги слушам как се кълнат: не, ние сме само мъж и жена. След като Тръмп го е казал. Защо трябва Тръмп да ти го каже?“, реагира Нинова.
Тя бе категорична: „Позицията ми винаги е била да направим всичко възможно да не се проповядва джендър идеология сред малолетни и непълнолетни, да не се сменя пола на малолетни и непълнолетни. Всички над 18 години са свободни да живеят живота си, както си искат. Но в училищата и при децата, това да не се допуска. Затова винаги съм казвала: Не пипайте децата! Оставете ги да пораснат, като направят 18 години те вече са свободни да правят каквото искат със себе си“, заключи Корнелия Нинова.