Парфюмите и ароматизаторите – скрита заплаха за здравето


Ако сте човек, който поставя здравето на първо място и си е поставил цели за по-добро благополучие през новата година, ето нещо, което може би сте пропуснали. Според проучване, публикувано в JAMA Network Open, парфюмите и ароматизираните продукти могат тихомълком да вредят на вашето здраве и на здравето на вашите деца. Тези изследвания обръщат внимание на химикали, известни като фталати – вещества, които често се срещат в популярни парфюми, лакове за нокти и продукти за коса. Фталатите се съдържат също в пластмасови изделия, опаковки за храни и дори в самата храна, което прави излагането на тях почти неизбежно. Макар добрият парфюм да може да повдигне настроението ви, потенциалните рискове далеч надхвърлят ползите.

Дългосрочните последици на фталатите

Основното притеснение е свързано с дългосрочните и дори многопоколенчески ефекти на тези химикали върху човешкото тяло. Фталатите са свързани с редица здравословни проблеми, включително инсулинова резистентност, сърдечносъдови заболявания и дори проблеми в развитието на децата. Проучването на JAMA установява, че по-високите нива на фталати в урината на юноши са свързани с 25% по-висок риск от хиперактивност. Същевременно същите деца показват по-слаби резултати в предмети като математика. Още по-тревожно е, че фталатите могат да нарушат ендокринната система, която регулира хормоните, отговорни за растежа, метаболизма и репродуктивното здраве.

Ендокринната система е от решаващо значение за поддържането на баланса в тялото ни. Хормоните, произвеждани от жлези като щитовидната и хипофизата, контролират жизненоважни функции като настроението, обмяната на веществата и репродукцията. Фталатите, наред с други вещества като парабените, се класифицират като ендокринни разрушители – химикали, които могат да имитират или да пречат на действието на хормоните, причинявайки сериозни дългосрочни последици.

Тревожна подробност е, че фталатите могат да имат ефекти, които се предават на бъдещите поколения. Професорът по фармакология и токсикология Андреа Гор от Тексаския университет в Остин споделя пред The Washington Post, че тези химикали могат да увредят сперматозоидите или яйцеклетките, засягайки здравето на неродени деца. „Фактът, че химикалите имат многопоколенчески ефекти, е най-силният аргумент защо – ако един химикал бъде въведен на пазара и по-късно премахнат – може вече да е твърде късно,“ казва Гор. „Никой не иска внуците му да са обречени на заболявания, дори преди да са родени.“

Как да намалим излагането си на вредни химикали?

Експертите съветват да се предприемат малки, но устойчиви промени, за да се намали излагането на тези вредни вещества. Един от най-лесните начини е преминаването към продукти за лична грижа, които са без съдържание на фталати. Макар да е трудно да промените цялостно козметичната си рутина наведнъж, дори малки стъпки като избор на парфюми без фталати или прахове за пране без аромат могат да имат значителен ефект.

Друга важна стъпка е да се избягват силно преработените храни и да не се затопля храна в пластмасови съдове, тъй като те могат да съдържат фталати. Също така е препоръчително да преминете към по-чисти и натурални продукти за грижа за кожата и красота. Четенето на етикети и избягването на продукти с неясни термини като „аромат“ също може да помогне.

Важно е също така да се създаде информираност сред младите хора. Тийнейджърите, които проявяват интерес към козметика и продукти за лична грижа, трябва да бъдат насочени към безопасни и нетоксични алтернативи. Това може да бъде чудесен момент за повишаване на осведомеността относно безопасните продукти сред младото поколение.

С разкриването на все повече доказателства за вредите от ендокринните разрушители, става ясно, че ежедневните ни избори – от парфюмите, които използваме, до шампоаните, които купуваме – имат значение. Чрез информираност и по-разумни решения можем да защитим себе си и семействата си от тези скрити опасности.

Read more...