Древен гроб в Унгария доказва съществуването на жени-воини през Средновековието


В източна Унгария археолози направиха изключително откритие – гроб, който сякаш е изваден от книгите за Катнис Евърдийн, със стрела, пронизваща броня, и лък. Новият анализ подсказва, че може би става въпрос за жена-воин от Средновековието.

Изследване, ръководено от биоархеолога Балаш Тихани от Университета в Сегед, генетично потвърди пола на индивида, открит в средновековно гробище в района Шаретудвари–Хизофьолд. Заедно с погребалните предмети, доказателствата за активен начин на живот и следите от травми повдигат въпроса за ролята на жените в битките през Средновековна Европа.

Идеята за съществуването на жени-воини през Средновековието често е повод за оживени дискусии. Една от причините е, че оръжията, намерени в гробове, не винаги са принадлежали на самия покойник. Освен това, определянето на пола често е базирано на морфологични признаци, които са далеч по-малко надеждни от генетичните доказателства.

Уникалното откритие в гроб 63

Гроб 63 в Шаретудвари–Хизофьолд е сред 262 погребения, датиращи от времето на унгарското завладяване на Централна Европа през X век. В него археолозите откриха скелет, положен на дясната си страна, заедно с цветни мъниста, пръстен за коса, копчета, костена пластина от лък, стрелки и железни фрагменти от колчан.

Archaeologists identified the first known tomb of a Warrior Woman with weapons in Hungaryhttps://t.co/Z7oPnh4elM pic.twitter.com/F702c9IwyI

— Arkeonews (@ArkeoNews) January 6, 2025

Според Тихани, мъжете в средновековните европейски култури обикновено са били погребвани с функционални предмети, като инструменти, ножове или практични аксесоари за облекло – катарами за колани, пръстени за коса и гривни. В някои случаи са добавяни и оръжия, като саби или брадви. В гробовете на жените, от друга страна, по-често са намирани бижута – орнаменти за коса, огърлици от мъниста, гривни и пръстени.

„Погребалните предмети в гроб 63 представляват смес от тези характеристики. В сравнение с други гробове в същото гробище, този е относително прост, включващ обичайни бижута и аксесоари за облекло“, отбелязва Тихани в интервю за Phys.org.

За съжаление, скелетът от гроб 63 е в много лошо състояние, което не позволява ясна оценка на възрастта или здравословното състояние на индивида преди смъртта. Въпреки това, анализът на ставите разкрива морфологични промени, най-вече от дясната страна на тялото. Тези изменения са сходни с тези, наблюдавани при други скелети, свързвани с оръжия или конна езда.

Екипът идентифицира също признаци на остеопороза, което предполага, че индивидът е бил жена в напреднала възраст. Открити са и три сериозни травми, които не са били напълно зараснали, намеквайки за физически активен начин на живот.

Воин или защитник?

Въпреки наличните археологически данни, учените са предпазливи и не прибързват с определянето на тази жена като „воин“. Терминът обикновено описва индивиди, принадлежащи към определена социална класа. Освен това, в някои общества от този период, момичетата са били обучавани да използват оръжия за самозащита и защита на добитъка, а не непременно за участие в битки.

„Няма писмени източници, които да потвърждават съществуването на жени-воини сред маджарите през X век“, отбелязват Тихани и неговият екип.

Въпреки това, изследователите подчертават, че това погребение е първият известен случай на жена, погребана с оръжия, от периода на унгарското завладяване в Карпатския басейн. Това откритие добавя нова перспектива към разбирането ни за ролята на жените в средновековното общество.

Изследването, публикувано в научното списание PLOS One, предлага уникален поглед към живота на жените през Средновековието. Въпреки че въпросът дали тази жена е била воин остава отворен, самото откритие е важен принос към разбирането на социалните и културните практики на маджарите през X век.

Read more...