Правната комисия прие единодушно трите законопроекта за промените в съдебната власт, които могат да доведат до блокиране избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, както и да премахването му от позицията на временен началник на институцията, предаде БНТ.
Парламентът разполага с една седмица, за да приеме законодателството преди Висшия съдебен съвет да гласува на 16 януари кандидатурата на Сарафов за главен прокурор.
Стартът на първата правна комисия започна с амбициозна програма по думите на председателя ѝ Росен Желязков. Изненадващо и бързо одобрение получиха осем проекта – пет за изборите и три за вероизповеданията. След това 10 дни преди избора на главен прокурор беше даден ход за спиране на процедурата. В нея единствен кандидат е Борислав Сарафов. На заседанието присъства и служебният правосъден министър. Мария Павлова заяви, че съдебна реформа се прави от 30 години и всяка е по-лоша от следващата, защото се прави на парче и набързо.
И трите проекта за промени в Закона за съдебната власт бяха приети на първо четене. Предложенията на ПП-ДБ и ИТН с пълно мнозинство, а този на „Възраждане“ с 20 гласа, тъй като не беше подкрепен от „ДПС – Ново начало“. В него акцентът е поставен върху изтеклия мандат на ВСС, който според вносителите в настоящия състав не може да избира тримата големи в съдебната система.
Петър Петров – „Възраждане“: „Считаме, че процедурата, която в момента тече и се очаква да бъде завършена на 16 е изключително порочна и не трябва да бъде доведена докрай.“
Проектът на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ предвижда главен прокурор да бъде предлаган от всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия. А в този на „Има такъв народ“ са включени ограничения на правомощията на главния прокурор и неговите заместници. Бившият министър на правосъдието и настоящ депутат от ДБ Атанас Славов заяви, че настоящият съвет няма морално право да избира обвинител номер едно.
„Ако бъде избран за нов седем годишен мандат ние ще имаме най-дългия мандат в нашата правна история. Може би ВСС ще го надживее разбира се“, заяви Атанас Славов от ПП-ДБ:
„Ще имат тези предложения нашата принципна подкрепа, но ще бъдем критични и градивни между първо и второ четени и в зала“, каза Андрей Вълчев от „БСП – Обединена левица“:
Рая Назарян декларира подкрепата на ГЕРБ на първо четене и на трите законопроекта:
„Решението, което ще вземем е по-скоро политическо отколкото юридическо, тъй като се намира в ситуация, че повече от две години НС не е в състояние да проведе процедура по избор на членове на ВСС, което представя народните представители в ситуация да черпят права от собственото си неизпълнение. Целта е ясна. Мисля, че за никой не е тайна какво трябва да бъде постигнато и ние ще подходим отговорно както политически и обществено така и юридически“, допълни Назарян.
Тя изтъкна, че няма достатъчно становища на професионални и неправителствени организации, както и анализ на това дали текстовете са конституционно съобразни. Затова от ГЕРБ настояват за достатъчно време между първо и второ четене, за да може да бъдат прецизирани текстовете.
„Има налични обществени настроения и очаквания“, посочи тя.
В комисията участие взе и служебният министър на правосъдието и доскорошен заместник на Борислав Сарафов Мария Павлова. Павлова се обяви против промените:
„Аз малко се обърках от вашите изказвания вие днес ще взимате юридическо или политическо решение. Не може с мерки, които противоречат на законите и конституцията вие да уреждате някакви обществени отношения и да решавате обществените нагласи.“
Според Павлова всяка следващата промяна в съдебната система става все по-зле, защото се работи на парче:
„Нищо няма да решите с това бързане. Напротив ще стане още по-голям проблем.“
Изборът на главен прокурор е на 16 януари. Единствен кандидат е Борислав Сарафов.