Нова година, ново ДПС в политиката. Кой каква роля ще играе в партията… Пред ФАКТИ говори Гюнер Тахир – бивш зам.-председател на ДПС и председател на „Националното движение за права и свободи“ (НДПС ).
– Г-н Тахир, в последните шест месеца видяхме една пълна трансформация в ДПС. От ДПС на Ахмед Доган партията стана ДПС на Пеевски . Как гледате на това?
– Точно преди година по това време прогнозирах, че в ДПС започват да текат процеси, които ще доведат до разделение. Както Пеевски съсипа всичко, до което се докосна през годините, така очаквах да съсипе и ДПС. Тогава казах, че това ще се случи в рамките на следващите шест месеца. И точно на това станахме свидетели. В началото на юли 2024-а вече започнаха да текат тези процеси на разпад и оформянето на две фракции. След това видяхме и резултата на изборите за 51-то Народно събрание. Това е както очаквано, така и неочаквано.
Очаквано, защото още в началото на създаването на ДПС през 90-те години Ахмед Доган казваше как партията след определено време ще престане да съществува или ще се преобразува.
Неочаквано, че точно сега като време става това. Мисля, че в момента сме в такъв период на преобразуване. Но какво ще остане от партията… Реално, ако на последните избори нямаше такава пряка намеса на съда, ДПС не трябваше да участва официално като партия, защото не се знаеше кой я представлява. А трябваше да бъде като част от две коалиции. Но след намесата на Върховния административен съд, който създаде прецедент със своето решение, че може по електронен път да се подава формално заявление, а след това да се носят съответните документи, подписи на подкрепящи избиратели и т.н. в ЦИК. Това, ако бяхме нормална държава, нямаше как да се случи, но в България, както знаем, всичко е възможно и дори вече не се учудваме. Сега с оглед на проведената Национална конференция на ДПС-Ново начало на 22 декември – да, има такава коалиция, но няма такава партия, очаквам в близките месец-два максимум Софийският градски съд да регистрира крилото ДПС-Ново начало като официално представляващо ДПС.
Но за всички непредубедени граждани на страната е ясно, че така съдът се меси във вътрешнопартийни проблеми и взима страна.
А това не би трябвало да се случва. Аз съм съгласен с това, че двете заседания – на Централното оперативно бюро и след това на Централния съвет на ДПС, организирани от фракцията на Ахмед Доган , когато бяха изключени осем човека начело с Пеевски, не бяха легитимни. Така е и с конференцията, която се проведе на 22 декември. За мен тя също не е легитимна.
– Защо?
– Защото имаме няколко уставни положения, които не са спазени. За да се свика конференция, редовна или извънредна, трябва да има решение на Централния съвет. След като знаем, че в устава на ДПС е записано, че решенията се взимат с мнозинство 2/3 от числения състав на Централния съвет, кой свика конференцията и с чие решение? Фракцията около Чакъров няма мнозинство, фракцията около Пеевски също. Аз се учудвам, че Чакъров мълчи – да не казвам като какво, и не го оспорва дори словесно. Да, някой може да се настани като кукувица в чуждо гнездо, но колко ще живее там и дали такива са реалните факти!? Сега очаквам, че както направи Върховният административен съд, така и Софийският градски съд сега няма да се съобрази с реалните факти, а ще приеме фракцията на Пеевски като единствен представител на ДПС. Ако съдът се съобрази с фактите, няма как тази конференция от декември да е легитимна.
– На нея бе взето и решение вече да няма почетен председател.Това някаква форма на отмъщение ли е към Ахмед Доган ?
– Не. Вижте, като цяло това с почетния председател бе измислено в полза на Ахмед Доган.
Освен това Доган и Пеевски са двете страни на една и съща монета.
Позицията почетен председател не се вписва в съвременната политика. Това беше измислена длъжност, за да може Доган да съществува във времето и да има тежест в партията, но без да участва в организационната и оперативна дейност. Въпросът е дали това решение на конференцията от декември е легитимно. Аз сега разсъждавам като политик, а не като опонент на ДПС. Ние трябва да сме реалисти и да говорим с реални факти, а не според това какво ни се иска на нас самите. Тоест, това, че Пеевски се е саморазправил с Доган , може да е добре за нас от гледна точка на политическата ни формация, но за нас като граждани на тази държава, в която трябва да се спазват законите – особено в случая Закона за политическите партии, звучи несериозно една от двете фракции да обявява, че тя представлява цялата партия ДПС.
– А как приемате това, че толкова много хора минаха на страната на Пеевски?
– Това е нещо, което е спорно от гледна точка на това кой колко гласове е взел общо. Една статистика, която излезе веднага след последните избори, показа, че от тези, които са гласували за единното ДПС през юни миналата година, 53% са гласували сега за АПС и Доган, а 44% за ДПС на Пеевски. Друг е въпросът, че на всеки нов избор се получават различни гласове. Тоест, „Новото начало“ е добавило значително към тези гласове, за да има 283 хиляди гласа, срещу 181 000 на АПС. Не можем да кажем, че някоя от двете фракции има тотален превес що се отнася до традиционните избиратели на ДПС.